Kadınlar cadı erkekler vampir olmak istiyor

Kadınlar cadı erkekler vampir olmak istiyor
Kadınlar cadı erkekler vampir olmak istiyor

Kostümleri denemek istiyoruz. Mağaza sorumlusu Ali Adnan Bozkurt Drakula, Duygu ise bir cadıya dönüşüyor...

Kökeni 16'ncı yüzyıla uzanan Cadılar Bayramı Türkiye'de de 31 Ekim'de 'kostümlü parti' havasında kutlanıyor. Hazırlıkları test ettik...
Haber: ESRA ÜLKAR / Arşivi

Iron Man ile vampiri, goril ile cadıyı, Elvis Presley ile Nasrettin Hoca’yı bir arada görebileceğiniz etkinlik: Cadılar Bayramı. Bir pagan festivali olarak İngiltere’de başlayan bayram, Kuzey Amerika’ya göçenler tarafından devam ettirilmiş ve sonra diğer Batılı ülkelerce de kutlanmaya başlanmış. Türkiye ’de de yaygınlaşan etkinlik için birçok ilde kostümlü partiler düzenleniyor. Arkadaşım Duygu ile İstanbul ’da Cadılar Bayramı’na özel kostüm bulabileceğiniz mekânları gezdik. İşte sizi, ‘ürkütücü yaratıklara’ dönüştürebilecek bazı adresler:

İlham korku filmlerinden

İstiklal Caddesi’nde Suriye Pasajı’nın içindeki Retro’da rengârenk elbiselerin bulunduğu koridorun ucunda Ali Adnan Bozkurt karşılıyor bizi. İçerisi korku figürlerini barındıran kostümlerle dolu: Maskeler, pelerinler, cadı şapkaları... Adnan Bey’den kadınların genelde cadı kostümünü, erkeklerinse bazı korku filmlerinden esinlendikleri karakterleri tercih ettiğini öğreniyoruz. “Erkekler vampir, Drakula, Freddy, Frankenstein olmak istiyor. Kimileri ise Süpermen, Iron Man, Batman ve astronot olmak istiyor” diyor Adnan Bey. En çok tercih edilen kostümlerden cadı ve Drakula’yı denemek istiyoruz. Böylece Duygu bir cadıya, Adnan Bey Drakula’ya dönüşüveriyor. Biraz geçmişe uzanmak isterseniz 1900’ler temalı kostümleri de seçebilirsiniz. Retro’da ortalama bir kostümün kira bedeli 50-140 lira arasında.
Atlas Pasajı’ndaki Özgür Takıl’da hummalı bir hazırlığın ortasına düşüyoruz. Kostümler mankenlere giydiriliyor. Cadılar Bayramı’nın olmazsa olmazı balkabağı da vitrinde... Özlem Öztel’e en çok tercih edilen kostümleri sorduğumuzda, Adnan Bey’le aynı cevabı alıyoruz. Kadınlar cadı ve vampirella, erkekler Drakula olmak istiyor. Özlem Hanım, Cadılar Bayramı kostümlerinin iki yıldır talep görmeye başladığını söylüyor.
Kostümü ayrı ayrı almak istiyorsanız pelerinler 50, şapkalar 30 liradan satışta. Takım olarak almak isterseniz fiyatlar 80-150 lira arasında. Burada kostümler kiralanmıyor. ‘Korkunç bir yaratığa’ dönüşmenizin püf noktalarından biri de makyaj. Makyaj malzemesinin kutusu da 25 liradan satışta.
İstiklal Caddesi, Küçükparmakkapı Sokak’taki Merih, Yeni Çarşı Caddesi’ndeki Garderobe ve Bakırköy’deki Kostümcüm de kostüm-aksesuvar bulabileceğiniz mekânlardan. “Öğrenciyiz, bir de kostüme para mı vereceğiz!” derseniz ‘mumya’ olmanızı önerebiliriz. Tuvalet kâğıdı ve bir arkadaş yardımıyla kostümünüzü ucuza getirebilirsiniz!
Kostüm siparişini internet üzerinden de şu adreslerden verebilirsiniz:www.kostumcum.com, www.partisepeti.com.tr, www.partipazar.com, www.gugiko.com

Nerede ne var?


Dorock Bar: DJ performanslarının yanı sıra ‘Boozers’ sahne alacak. Mekânda kostüm ve makyaj için özel giyinme kabinleri de hazır olacak.
Ghetto: Kıyı Müzik DJ’leri, indie müzikler çalacak.
The Mekan: Programda şovlar, konserler, ödüllü yarışmalar ve korku kuşağı var.
Valentin İstanbul: DJ ve dans şovları olacak, ‘En İyi Kostüm’ ve ‘En İyi Makyaj’ seçilecek.
Garajistanbul: 21.30’da ‘Dehşet verici bir parti’ teklif ediyorlar...
Mini Müzikhol: ‘Cennet Kabilesi Halloween Özel’ partisi düzenlenecek. Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi de Şef Selim Karaca eşliğinde Cadılar Bayramı’na özel bir workshop düzenliyor. Mönü ‘cadıların’ ağzına layık: Sangria, kanlı bonfile, balkabağı püresi, sote bebek ıspanak ve cam kırıklı cupcake. Biletler ve detaylı bilgi Biletix’te.