Kadınlar nefessiz kalmaya daha meyilli

Kadınlar nefessiz kalmaya daha meyilli
Kadınlar nefessiz kalmaya daha meyilli
Kadınların erkeklere göre egzersiz yaptıktan sonra nefessiz kalmaya daha meyilli oldukları bildirildi. Sonuçları Experimental Physiology adlı dergide yayımlanan araştırmada, akciğer fonksiyonunu harekete geçiren kas olan diyaframın faaliyeti incelendi.

Kadınların erkeklere göre egzersiz yaptıktan sonra nefessiz kalmaya daha meyilli oldukları bildirildi. Sonuçları Experimental Physiology adlı dergide yayımlanan araştırmada, akciğer fonksiyonunu harekete geçiren kas olan diyaframın faaliyeti incelendi. Araştırmada diyaframın, erkeklere göre daha küçük akciğerlere sahip kadınlarda daha çok çalışmak zorunda kaldığı görüldü. Araştırma, McGill Üniversitesi’nde bisiklet süren, 20 ila 40 yaşlarında 25 kadın ve 25 erkek üzerinde yapıldı.

Kadın ve erkek aynı ölçülere sahip olsalar da kadının akciğerinin daha küçük ve havayollarının daha dar olduğu biliniyor. Araştırmanın, ayrıca kalp yetmezliği ve amfizemi olan kadınlarda semptomların neden daha kötü olduğunu göstermesi açısından da önemli olduğu belirtildi.


  ETİKETLER:

  Akciğer

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Kalp