Kadınlara ve Yaşama Dair başladı

Kadınlara ve Yaşama Dair başladı
Kadınlara ve Yaşama Dair başladı
Kadınlar ve Yaşama Dair, Yağmur Derin'in sunumuyla her pazartesi akşamı Yol TV'de izleyicilerle buluşacak

RADİKAL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun üyelerinden Yağmur Derin’in sunacağı Kadınlar ve Yaşama dair, her hafta pazartesi günü, saat 19:00’da Yol TV ekranlarında olacak. Programda her hafta kadınlara, kadın haklarına ve kadın hayatına dair bir konu masaya yatırılacak.

İlk bölümü geçtiğimiz hafta yayınlanan programda, platformun genel temsilcisi Gülsüm Kav ve Yağmur Derin, Gülay Karagöz’ün evine konuk olup kadın cinayetlerini konuştular. Kadın cinayetlerinin artış sebebinden yasal düzenlemelerin boyutlarına kadar kadın cinayetlerinin pek çok açıdan konuşulduğu programda, konu kadınlarla birlikte ele alındı.

Programın sunucusu Yağmur Derin, Radikal'e yaptığı açıklamada Kadınlar ve Yaşama Dair programını şöyle anlattı;

'Günümüz medyasında kadın, ne yazık ki iki yapay kalıp içine sıkıştırılmaya çalışılıyor. İlki; kadını sadece çocuk bakımı, yemek tarifi ve kocasıyla ilgilenen; bunun dışında hiçbir ilgi ve ihtiyacı olmayan, ev içi bir nesne  olarak gören geleneksel erkek bakış açısı.

İkincisi ise, kadını AVM, kuaför ve güzellik merkezi üçgeninde, tüketim canavarı bir nesneye dönüştürmeye çalışan kapitalizm uzantısı bir erkek bakışı.

Oysa biz biliyoruz ki, kadın aslında bu ikisi de değildir. Kadın yaşayan, yaşatan, düşünen sorgulayan bir bireydir. Hatta erkeğe göre, kendisine dayatılan bu kısır döngülerin dışına çıkmak için her alanda zorlu ve zorunlu bir mücadele veren bireydir.

“Kadınlara ve Yaşama Dair” programını, kadına bu yaşam mücadelesi içinde karşılaştığı soru ve sorunların çözümünde yardımcı olabilmek, yol gösterebilmek üzere planladık. Bu amaçla her hafta kadına dair bir konu, uzman bir konuk ve gerçek kadının sesini ekrana taşıyan kadın arkadaşlarımızla buluşuyoruz.  Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, yasal haklarımız, çalışma hayatında karşılaştığımız sorunlar şu ana dek işlediğimiz konulardan bazıları. İlerleyen zamanlarda da bu doğrultuda kadın merkezli yaşama dair konuları, sorunları ve çözüm yollarını ele alacağız. Programımızla, YOL TV ekranlarında her pazartesi akşamı saat 19:00’da, bize dayatılan değil; gerçek kadının sesi olmaya devam edeceğiz.'