Kadınlara yönelik nefret söylemi

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne ilk kez 1998’de giren ‘ hayat kadını’nın kelime anlamı, birkaç kullanıcının dikkat çekmesi üzerine sosyal medyada tartışma yarattı. Kelimenin tanımına eklenen ve ‘nefret söylemi’ içerdiği için eleştirilen kelimeler 2011’de yapılan değişikliğin sonucu. Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya, sözlükte “Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın , fahişe, orospu, orta malı, kaldırım çiçeği, kaldırım süpürgesi, kaldırım yosması, sürtük” şeklindeki tanımlama için “Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi” diyor. Kılıçkaya, “Sözlükte tanımlanan hayat kadını aslında tüm kadınları kapsıyor. Birçok ev kadını da erkeklere her türlü hizmeti verdiği gibi cinsel hizmet de veriyor” dedikten sonra sadece kadınların değil erkeklerin de seks işçisi olarak çalıştığını ifade ediyor.
“TDK, hayat erkeği tanımını nasıl yapacak?” diye soran Kızılkaya, ‘kaldırım çiçeği, kaldırım yosması’ gibi ifadelerin TDK gibi bir kuruma yakışmadığını söyleyerek, “Söylem değiştirilmeli. Bu tanımlama nefret dili kullandığı gibi insan haklarına da aykırı bir tutum söz konusu” diyor.
1998’de sözlüğün dokuzuncu baskısında ilk kez yer alan hayat kadını kelimesi ‘Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın, fahişe, orospu’ olarak tanımlandı. 2011’de düzenlenen 11. baskıda yapılan değişiklikle kelimenin tanımına ‘orta malı, kaldırım süpürgesi, kaldırım yosması, sürtük’ gibi kelimenin argo olarak kabul edilen eşanlamlıları da tanıma dahil oldu.

BENZER ÖRNEKLER


TDK’nın 2011’de yenilenen Türkçe sözlüğünde yalnızca hayat kadını kelimesi değil başka sözcüklerin ilk anlamında da argo ifadeler yer alıyor.
Lezbiyen: Kendi cinsinden kimselerle cinsel ilişkide bulunan kadın, ablacı, sevici.
Jigolo: Geçimi yaşlı ve zengin bir kadın tarafından sağlanan genç , erkek sevgili, tokmakçı.
Pezevenk: Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik.
Metres: Evli bir erkekle nikâhsız yaşayan kadın, kapama, kapatma, zamazingo.


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  lezbiyen

  ,

  Nefret

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Seks

  ,

  Zengin

  ,

  Para

  ,

  sosyal

  ,

  genç

  ,

  hizmet

  ,

  İlişki