Kadınların kamerası savaşa bakıyor

Kadınların kamerası savaşa bakıyor
Kadınların kamerası savaşa bakıyor

Ben Uçtum Sen Kaldın

9-16 Mayıs arasında Ankara ’da düzenlenecek 16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl 47 ülkeden 106 film gösterilecek. Arka planında savaş olan hikâyeler anlatan filmler, programda öne çıkıyo. Son yıllarda tüm dünyada kadın yönetmenler savaş temasını ve kadınların savaştan kaynaklanan mağduriyetlerini beyazperdeye sıklıkla taşırken, programında yer alan savaş temalı filmleri seçtik:
Djamila Sahraoui’nin yazıp yönettiği ve anne rolüyle kamera karşısına geçtiği ‘Yema/Anne’, Cezayir kırsalında geçen adeta bir Yunan tragedyası. Savaş fonunda evlatları aşk için birbirini öldüren bir annenin umuda tutunma öyküsü. Mizgin Müjde Arslan imzalı ‘Ben Uçtum Sen Kaldın’, İstanbul ’dan Mahmur Mülteci Kampı’na uzanan bir yolculuk ve hiç görmediği gerilla babasını arayan bir kadının hikâyesi…
Natalie Hala’nın yazıp yönettiği ‘Separated/Duvar’ daimi savaş koşullarının hüküm sürdüğü Filistin’de, Batı Şeria’da güvenli bölge yaratmak uğruna örülen duvarın iki yanına bakıyor. Stephanie Lamorre’un filmi ‘Bahreyn’, Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerden olan Bahreyn’de yaşanan çatışmalara farklı öyküler üzerinden bakıyor.
Michaela Kezele’nin filmi ‘Güzel Yurdum’ 90’ların sonunda Sırplar ve Arnavutlar arasındaki çatışmayla başlayan hikâyesini, oğlu öldürülen bir kadının dramıyla sürdürüyor. Bosnalı yönetmen Aida Begic’in ‘Djeca/Saraybosna’nın Çocukları’, Yugoslavya iç savaşı sırasında anne babaları öldürüldüğü için yetimhanede büyümüş iki kardeşin öyküsü. Film, Bosna Hersek’in Oscar adayıydı.