Kadınların sessizliği bir ülkenin de sessizliğidir

Kadınların sessizliği bir ülkenin de sessizliğidir
Kadınların sessizliği bir ülkenin de sessizliğidir

Sibel K. Türker, Duygu Asena Roman Ödülü nü Vuslat Doğan Sabancı nın elinden aldı.

Doğan Kitap ’ın Duygu Asena anısına düzenlediği Kadının Adı Hâlâ Yok Roman Ödülü’nün bu yılki sahibi Sibel K. Türker, ödülünü Hürriyet gazetesinde düzenlenen bir törenle, Vuslat Doğan Sabancı’nın elinden aldı.
‘Hayatı Sevme Hastalığı’ isimli romanıyla ödüle layık görülen Türker yaptığı konuşmada, “ Türkiye ’de kadın hakları mücadelesi deyince aklımıza ilk gelen isim olan Sevgili Duygu Asena anısına verilen roman ödülüne hem bir yazar hem de bir kadın olarak layık görülmek, sevinçlerin en büyüğü olsa gerek. Bir edebiyatçı olarak şunu söyleyebilirim ki, biz kadınlar ancak hikâyelerimiz yoluyla, hikâyelerimizi dinleyerek, okuyarak birbirimizi anlayabilir, ortak gücümüzü bu birbirine sırdaş olan hikâyelerimizden alabiliriz. Hikâyelerimiz olmasa bu toplumun kadınları birbirine uzak, yanıbaşındakine yabancı ve hep öteki olarak kalacaktır. Anlatılmamış, duyulmamış, ulaştırılmamış hikâyeler ölü kuşlar gibi düşerler örtük ve yalnız dünyalarımızın üzerine. Kimsesiz kalırlar. Ve kadınlar sessizleşir, sessizliğe mahkûm edilirler. Kadınların sessizliği, bir ülkenin de sessizliğidir” dedi.
Ödül için Doğan Kitap’a, Can Yayınları’nın özellikle kadın çalışanlarına, yayın yönetmeni Zeynep Çağlıyor’a, Doğan Hızlan, Filiz Aygündüz, Buket Aşçı, Turhan Günay, İhsan Yılmaz, Cem Erciyes, Yeşim Çobankent ve İnci Asena’dan oluşan seçici kurul üyelerine ve ‘meşhur mavi kazağın’ sahibi annesine teşekkür eden Türker, sözlerini, “Esasında Duygu Asena yazıları ve yaşamıyla kadına, gücünün farkında olmayı öğütledi, hep dürüst olmayı, korkmamayı, kendi varoluşu adına kendi ilke ve idealleri uğruna savaşmayı ve vazgeçmemeyi... Eğer ben de esasında bir uzun hikâye olan bu romanımla, kadınları, onların dünyalarını, düşlerini ya da çıkışsızlıklarını biraz olsun anlatabildiysem ne mutlu bana” diyerek bitirdi.