Kadir Topbaş'la ciddi muhabbet

Kadir Topbaş'la ciddi muhabbet
Kadir Topbaş'la ciddi muhabbet
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ
Bu ailede heyecan eksik olmuyor. Geçen hafta bizim kadının bazı kesimlerce ‘çılgın’ addedilen annesi Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katıldı. İlk defa katıldığı için herkes özellikle yarış günü bayağı heyecanlandı. Az buz mesafe değil yani Kanlıca-Kuruçeşme arası. Bu arada ailenin 80’lerde yurtdışı göçüne kaptırdığı iki genci -ki şimdilerde emekliliğe ve dönüşe hazırlanıyorlar- yaz tatili için bizimkilere ziyarete geldi. Tüm ekip, yarış günü Kuruçeşme’deydi.
Süper bir organizasyon. Millet çimlere yayılmış, balonlar falan. Neyse ki organizasyonda ufak delikler vardı ki bizimkiler iki davetiye ile beş kişi, VIP motoruna binmeyi başardılar. Önce Kanlıca’ya gidip start verilmesini izlediler. Tabii startı kim verecek: Kadir Topbaş . Bizim kadının ormana atılan sokak köpekleri hakkında konuşması için süper fırsat. Ama adamın çevresi elbette ki sarılmış durumda. Onları nasıl yarıp geçecek?
Kadın görev aşkıyla, yarışı marışı unutup doğru anı kollamaya başladı. Ama baktı ki doğru an diye bir şey yok, tüm gazetecilik hayatında gösteremediği atılganlığı gösterip iki-üç hamleyle Topbaş’ın yanına vardı. “Bir istirhamım olacaktı” deyip ilçe belediyelerinin ormanlara attıkları köpekleri, onların yaşadığı zorlukları bir çırpıda anlattı. Topbaş dinledi, kadının verdiği sayılara şaşırdı.
Kadın konuşmasının sonunda bu hayvanlar için ormanda, içinde özgürce dolaşacakları (yani beton ve tellerden oluşmayan) ama yemek, su ve veteriner hizmeti alabilecekleri bir bölge tahsis edilmesini önerdi. Topbaş da bu konunun önemli bir vicdani mesele olduğunu belirtti. Umarız Sayın Topbaş, artık VIP teknelerine de nüfuz ettiklerini görüp hayvan hakları savunucularının önerilerini ciddiye almaya başlar. Bu konunun hayvanlar lehine çözülmesinin kendisi için de bir artı olacağını görür.
Bu mülakatın ardından kadın yarışa döndü. Lakin valide hanım yarışı bitirmişti. Şimdi Çanakkale Boğazı’nda yüzmeyi düşünüyor. Acaba ben de, her yıl benim gibi trafikte, araba motorlarının içinde kaza geçirip sakat kalan engelli kedilerin sesini duyurmak için böyle bir yarışa mı katılsam diye düşünüyorum. Hımm nasıl fikir?
İyi hafta sonları...

Acar muhabir Pişo’dan haberler 
* Yavru tilkiden ne istersin?
Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Ahiler Köyü’nde çiftçilik yapan 46 yaşındaki Muhterem Atalay, kümesinden her akşam tavuklarını çalan tilkiyi takip edip, ininden yavrusunu alıp tutsak etmiş. Amaç yavruyu kümese bağlamak, anne gelince de onu yakalayıp yok etmek. Daha sağlam bir kümes yapmak falan değil yani, ‘göze göz dişe diş’ mantığı hâkim. Neyse ki Zonguldak Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri yavru tilkiyi, onu tutsak eden çiftçinin elinden alıp annesinin yanına bırakmış. Ayrıca bu şahsiyet hakkında ceza işlemi uygulanmış ve para cezası kesilmiş. Ama yine aynı şeyi yapmayacağı ne malum? 
 
* Hayvana şiddet daha büyük suçların öncüsü mü?
İstanbul Barosu, Türkiye’de ilk kez adli tıp profesörü Sevil Atasoy’un başkanı olduğu Suç Önleme ve Denetleme Stratejileri Merkezi işbirliğiyle, cezaevlerinde cinayet, tecavüz gibi şiddet suçlarından hüküm giyenlerin suç profilini ortaya çıkaracak bir anket çalışması başlattı. Prof. Atasoy, “Batılı kaynaklar, şiddet suçu işlemiş olanların çocukluklarında, hayvana yönelik şiddetin faili ya da tanığı olduğunu göstermektedir. Bu durum fark edilip önlendiğinde ve çocuğa hayvan sevgisi öğretildiğinde, ileri yaşta suç işlemediği kanıtlanmıştır. Kriminolojinin bu çok önemli gerçeğinin Türkiye’de de geçerli olup olmadığını bilmiyoruz. Bu amaçla İstanbul Barosu ile ortak bir proje yürütüyoruz. Hayvan sevgisi aşılamanın, bir hayvan hakkı meselesi olmanın ötesinde Avrupa’nın pek çok ülkesi ve ABD örneklerinde olduğu gibi, suç önleme stratejisi olarak kullanılabileceğini göstereceğiz” diyor. 

* Pazar kahvaltısını Yedikule’de yapın
Fatih Belediyesi Yedikule Barınağı’nın önünde, Bizans surlarını seyrederek pazar kahvaltınızı yapabilir, Asitane Restaurant’ın sahibi Batur babanın hazırlattığı Osmanlı kurabiyelerinden, gönüllülerin yaptığı leziz yiyeceklerden, sıcak ve soğuk içeceklerden tadabilir, mini kermesten alışveriş yapabilirsiniz. Tabii bu arada köpekleri sevebilir, barınağa yardımda bulunabilirsiniz. Kermes eylül ayına kadar her pazar devam edecek. 

Hazırlayan: Esra Okutan


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş