Kafası karışık bir trajedi

Kafası karışık bir trajedi
Kafası karışık bir trajedi
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Sergio Castellitto’nun aktör kimliğiyle İtalyan sinemasına kazandırdıklarını yadsımak mümkün değil, ancak yönetmenliğe gelince işler biraz karışıyor galiba. Sinemacının, dördüncü yönetmenliği ‘Venuto al Mondo / Sen Dünyaya Gelmeden’le de hedefi tutturduğunu söylemek zor.
Film , bugünden geriye dönerek Saraybosna’da yaşanan kıyımın kişisel yansımalarından birini beyazperdeye taşıyor. Bir anne ile oğlunu İtalya ’dan Saraybosna’ya getiren hikâye, bu ikilinin özelinde gündeme gelen bir ‘soru işareti’ni cevaplamaya çalışırken, öte yandan da geçmişteki destansı bir aşkın peşine takılıyor. Sonuç olarak, bir aile trajedisinin içinde bir oraya bir buraya savruluyoruz filmi izlerken.
Sergio Castellitto, karısı Margaret Mazzantini’nin yazdığı, oğlu Pietro Castellitto’nun da önemli rollerden birini üstlendiği ‘Sen Dünyaya Gelmeden’le ‘yürek yakan’ bir aşk hikâyesine ortak olmaya çağırıyor bizleri. Ancak bunu yaparken fazlasıyla dağınık bir yapı kuruyor, ki bu da kolayca eşlik edebileceğimiz bir bütünün oluşmasını engelliyor. ‘Vicdan’ kavramını başrole oturtmaya çalışıyor, her karaktere bu kavram çerçevesinde bir görev veriyor, ama yığınla çatışma noktasını aynı çatının altına yerleştirince, her birinde belirgin bir ‘eksiklik’ duygusu öne çıkıyor.
Anlattıklarının ötesinde, bu filmde bizi ilgilendiren en önemli unsursa Saadet Işıl Aksoy’un varlığı oluyor hiç kuşku yok ki. ‘Yumurta’ ve ‘Başka Dilde Aşk’ arasındaki dönemde kaydettiği aşamaya yeni bir halka daha ekliyor genç aktris. Penélope Cruz ve Emile Hirsch gibi yetkin isimlerin yanında ezilmiyor, aksine sacayağı oluşturan unsurlardan biri olmayı başarıyor. Oyunculuğu ne kadar ciddiye aldığının, ne ölçüde üzerine gittiğinin işaretlerini veriyor bizlere. Uluslararası arenada Işıl’ı bırakıp Saadet Aksoy olarak yoluna devam ettiğini de görüyoruz burada.
Sonuç olarak ‘Sen Dünyaya Gelmeden’, bir trajediyi yamacımıza taşırken ‘kafası karışık’ bir yapıya teslim olmasına karşın, belli oranda da olsa duygusunu bize aktarmayı becerebilen bir çalışma havası taşıyor. Uluslararası kadrosu içinde Jane Birkin’in de küçük bir rolü olduğunu hatırlatalım ve Sergio Castellitto’dan çok daha sağlam filmler beklediğimizi vurgulayarak bitirelim bu yazıyı.

Sen Dünyaya Gelmeden
Yönetmen: Sergio Castellito
Oyuncular: Penelope Cruz, Emile Hirsch