Kafeinli sakız hastanelik eder!

Kokain ve eroin testi yapılan 13 yaşındaki çocuğun durumu annesinin sakız kutularını getirmesiyle anlaşıldı ve literatüre girdi


PARİS - Yüksek dozda kafein içeren sakızdan fazla çiğnemek hastanelik edebilir.
İtalyan Dr. Francesco Natale ve ekibi, The Lancet dergisinde yayımlanan makalede, Kasım 2008’de hastanenin acil servisine gelen 13 yaşındaki bir çocuğun muayenesinin ardından bu sonuca varıldığını yazdı.
Okuldan sonra alışılmadık derecede hareketli hale gelen ve saldırganlaşan 1,60 metre boyunda, 45 kilo ağırlığındaki çocuğun, karnında ağrı, bacaklarında karıncalanma ve sık tuvalete gitme şikayetiyle hastaneye geldiği belirtildi.
Yapılan tahliller, çocuğun kalp atışının ve solunumunun hızlı, tansiyonunun yüksek olduğunu gösterdi. Kan testleri normal çıkan çocuğun kanında kokain, eroin ya da benzer maddelere rastlanmadı. Daha sonra annenin hastanenin acil servisine enerji veren madde içeren iki paket boş sakız kutusunu getirmesiyle "garip durum" aydınlandı.
Doktorlar, bu tür sakızların bir kutusunda 160 mg kafein ve yüksek dozda kafein içeren tropik bir bitki türü olan guarana bulunduğunu belirtti.
4 saatte bu sakızlardan 2 kutu bitiren çocuğun, 70 kg bir erişkinin yaklaşık 10 çay içmesine denk bu "tüketimi" karşılayamadığı, kafeine de alışık bir bünyeye sahip olmaması nedeniyle hastanelik olduğu anlaşıldı.
Aşırı dozda "kafein" alan çocuk tedavi edildi ve taburcu oldu. (aa)