Kafka'ya kulak vermek lazım!

Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

Gündem yine yeniden hayatımızın merkezine boylu boyunca kurulunca gazetelerden, ekranlardan doğru bilgi ve yorum almanın peşine düştük haliyle. Memlekette (başımıza) geleceği kestirmek çok mümkün olmasa da, gündemi iyi okuyan güncel yazarları takip etmek önemli. Bir de evvel zaman içinde yazmış ama yazdıkları sararıp solmamış Franz Kafka gibi yazarlar var.
Kafka’nın modern devlet ve bürokrasi karşısında küçücük kalmış, unutulmuş, sebepsizce cezalandırılmış ölümsüz karakterleri bize çok uzak değil. Hani Kafka’nın yazılarından parçalar bir gazete köşesinde tefrika edilse, sabah çayının yanında zihin açar doğrusu. Kafka’nın yazıları da bize bıraktığı siyah/beyaz fotoğraflar gibi genç; hem zihin açıyor hem de ilham vermeye devam ediyor.
Alman müziğinin efsanevi gruplarından Tangerine Dream yılın son günlerinde ilgi çekici, ‘kafkaesk’ bir albümle karşımıza çıktı. Grup, yazarın yarım kalan romanı ‘Şato’yu kendi müziklerine tercüme etmiş. Saf müzik... Kitaptan alınmış metinler yok, sadece şarkı isimleri müzikten kitap sayfalarına pusula işlevi gören oklar çıkarıyor.
Kafka incelemelerinde Dava romanıyla birlikte anılan ‘Şato’nun ilham verdiği müzik parçaları klasik Tangerine Dream sound’una uzak değil. Ambient electronica ve new age arasında gidip gelen müziğin modaya uygun ‘retro’ bir havası var. Kitabın labirentimsi karışık olay örgüsünden farklı olarak müzikler şaşırtıcı derecede ‘zen’ ama gizemli havayı yansıtmayı başarıyor. Albümü dinleyiniz, ama biricik esin kaynağını da bu aralar ihmal etmeyiniz.


Bugün ne yapmalı

Kaknüs, 20.30, Bo Sahne
Redd, 22,00, Jolly Joker İstanbul
Oldies But Goldies, 22.00, Babylon
Odada Dört Mevsim oyunu, 13.00, Beşiktaş Kültür Merkezi
Ayyuka, 22.30, Salon İKSV
Duman, 22.00, Jolly Joker Ankara
Tehlikeli Oyunlar oyunu, 20.30, İzmir AKM Tiyatro Salonu
Karanlıkta Diyalog, 10.00-18.30, Gayrettepe Metro İstasyonu Dialog Sergi Alanı
Istanbul Arabesque Project, 23.59, The Mekan
Oyun Karıştı oyunu, 20.00, İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu
Yeni Türkü, 23.00, Pick Up Bar, Adana
Savunma oyunu, 20.30, Maya Cüneyt Türel Sahnesi
Mashits Party, 22.00,
Babylon Lounge
Tasarım Atölyesi-Kar Küresi, 11.00, Rahmi M. Koç Müzesi
Grup Gündoğarken, 22.00, Mask Live Music Club
Nehir oyunu, 20.30, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi
Maksut Aşkar’la Yılbaşı Mönüsü, 16.00, Mutfak Sanatları Akademisi