Kahraman pilotlar Maçka'da

Kahraman pilotlar Maçka'da
Kahraman pilotlar Maçka'da

Radikal ekibinin hazırladığı ?Şipşak? fotoğraf makinesi şeklinde. Printer markası Xerox da doğal olarak bir ?yazıcı?yla yarışa katılıyor.

2000'den bu yana dünyanın dört yanında yapılan eğlenceli yarış Red Bull Soapbox Race, yarın ilk kez Türkiye'de. Radikal ekibinin 'Şipşak'ı da Maçka Parkı'nda olacak!

İSTANBUL - Yarın yolda yürürken yanınızdan hızlıca küvet, fotoğraf makinesi, dev bir korna veya çöp bidonu şeklinde bir araba geçerse şaşırmayın. Çünkü Maçka, çılgın bir yarışmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1. Red Bull Soap Box Race’te 60 çılgın mucit, el yapımı arabalarıyla binlerce kişinin gözü önünde yokuş aşağı kendini bırakacak. Avustralya’dan Güney Afrika’ya, Jamaika’dan İtalya’ya kadar dünyanın dört yanında 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen Red Bull Soapbox Race yarın ilk defa Türkiye’de de yapılacak. 

Nuh Güzelliği
4 bin 346 başvuru arasından seçilen 60 takım, yaratıcı, el yapımı sürüş makineleriyle toplam 550 metrelik virajlı parkurdan kendilerini yokuş aşağı bırakacak. Takımlar biri ‘kahraman’ pilot olmak üzere en fazla dört kişiden oluşuyor. Takımların isimleri de arabaları da birbirinden ilginç. Ikea ekibi, arabalarını 30 saniyelik sürede yaparak yarışa başlayacak. Xerox çalışanlarından oluşan bir diğer ekip, yazıcı şeklindeki arabalarıyla parkurda boy gösterecek. ‘Müsait Bir Yerde İnemeyenler’ ekibi minibüs, ‘Tellaklar’ ekibi küvet, ‘Önemli Olan Nuh Güzelliği’ isimli ekibi de Nuh’un Gemisi şeklindeki arabalarıyla yarışacak. 1. Red Bull Soapbox Race’e İstanbul’dan 50, Ankara ve İzmir’den üçer, Kocaeli’den iki, Balıkesir, Sakarya ve Manisa’dan da birer ekip katılacak.
Başkenti temsilen ‘Unufak’, ‘Körolası Çöpçüler’ ve ‘Team Marshall Phantoms’ ekipleri yarışacak. Unufak ekibi Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü asistanlarından oluşuyor.
Dört kadından oluşan ‘Körolası Çöpçüler’ ekibi çöp bidonu şeklinde araba üretti. Kızlar, ‘Yolların Ustasıyım, Sebastian Vettel’in hastasıyım’ sloganıyla yarışmada yerini alıyor. 

Saat 12.00’de...
Kimin ne kadar yaratıcı bir araba yaptığı kadar ne kadar ‘çılgın’ ve hızlı olduğu da önemli. Zira yaratıcılığın yanı sıra şov ve hız kategorilerinde de puanlama yapılacak. Ekipler start almadan önce tanınan 30 saniyelik süre içinde seçtikleri müzik eşliğinde şov yapacak. Dans etmek, şarkı söylemek, her şey serbest...
Yarışma birincileri Formula 1 İtalya Grand Prix’sini, ikinciler Formula 1 İstanbul Grand Prix’ini Red Bull Racing’in davetlisi olarak yerinde izleyecek. Üçüncüler ralliye ilk adım eğitimi alacaklar. Etkinlik saat 12.00’de halka açık olarak başlayacak. (Radikal)

Maçka yolları taşlı, işte bizim flaşlı!
1. Red Bull Soap Box Race’e Radikalde fotoğraf makinesi şeklindeki araba Şipşak’la katılıyor. Her şey Serkan’ın bitmek tükenmek bilmeyen ısrarlarıyla başladı; “Hadi arkadaşlar, çok eğleneceğiz.” “Nasıl yapacağız koca arabayı?” dedik, dinletemedik. ‘Nasıl bir araba yapalım’ diyeyse pek düşünmedik. Dört gazeteci ne yapacaktı ki? Fotoğraf makinesi neredeyse farzdı. Veee karşınızda yarışın ‘Kara Şimşek’i Şipşak...
Radikal’in editörlerinden Timur Soykan, arabayı bir gecede tasarlayıp çizdi. İstihbarat servisi muhabirleri Serkan Ocak, Umay Aktaş Salman, Radikal Kitap’ın editörü Burcu Aktaş ve Zaman Gazetesi foto muhabiri Kürşat Bayhan’dan oluşan ekip tam kolları sıvamışken, Türkiye gündemi yine kaynamaya başladı. Ergenekon baskınları, silahlı çatışmalar, adliyede geç saatlere kadar tutulan nöbetler derken ne sponsor aranabiliyor, ne de arabanın yapımına başlanabiliyor. Zaman ilerliyor, umutlar tükeniyor. Kapısını çaldığımız firmalar ‘Küresel kriz var’ gerekçesiyle destek olamayacağını söylüyor. Son toplantının ardından beyaz bayrak sallandı ve Red Bull’a ‘Üzgün olduğumuzu, yarışmadan çekilmek zorunda kaldığımızı’ açıkladık. Ancak Kürşat yarışmaya bir hafta kala iyi haberle çıkageldi. Canon imdadımıza yetişti ve sponsor oldu.
Bir yandan ‘Yaşasın’ sesleri yükseliyor, bir yandan da ‘nasıl yetişecek’ endişesi sarıyor. Bunun da üstesinden Serkan geldi. Dekorcu Mustafa Torun ustanın becerikli ellerinin yardımı burada devreye girdi ve artık Şipşak yarışa hazır. Kendi arabamız diye demiyoruz ama süper bir eser çıktı ortaya. Artık yarın Maçka’da havamızı gelin de siz görün.