Kalbin mucize ilacı geliyor

Yüksek tansiyon, kolesterol düşürücüler ve Aspirin'i bir araya getiren bir hap, kalp ve damar hastalıkları riskini, yan etkisi olmaksızın yüzde 50-60 azaltıyor

ORLANDO - Tıp dünyasından kalp hastalığı riskini yarıya düşüren ‘süper hap’ müjdesi... Klinik deneyleri yapılan hap, yüksek tansiyon ve kolesterol düşürücü ilaçlarla Aspirin’in bir araya getirilmesinden oluşuyor. Kalp ve damar hastalıkları riskini yan etki olmaksızın yüzde 50-60 azalttığı düşünülen ‘süper hap’ özellikle kalp hastalığı riski taşıyan ancak hastalıkla ilgili somut rahatsızlığı olmayan kişilerde önlem amaçlı kullanılacak.
Hindistan’da 45-80 yaş grubundan 2 bin 53 denekle yapılan ve sonuçları ABD’deki ‘American College of Cardiology’ toplantısında sunulan araştırmada, bu ‘çoklu hap’ın etkileri üç ay süreyle diğer tansiyon, kolesterol ve kalp ritmi ilaçlarıyla karşılaştırıldı. Araştırmanın başındaki Kanada, McMaster Üniversitesi Halk Sağlığı Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Selim Yusuf’la Hindistan, St. John’s Tıp Fakültesi’nden Dr. Prem Pais, ilacın kötü kolesterol ve yüksek tansiyonu önemli ölçüde azaltıcı ve kan akışkanlığını artırıcı etkisinin görüldüğünü belirtti.
Kalp hastalıklarının tüm dünyada en önemli ölüm sebebi olduğunu hatırlatan uzmanlar, çoklu hapın tüm kalp rahatsızlıklarında kullanılabileceğini söylüyor. Dr. Yusuf, üç hipertansiyon ilacının zayıf dozları, tiazid, atenolol ve ramiprille kolesterol düşürücü simvastatin ve Aspirin’den oluşan süper hapın etkilerini daha iyi görebilmek için klinik deneylerin ikinci aşamasında daha geniş araştırma yapacaklarını belirtiyor. (aa, afp)