Kalbin sloganı: Delete olmadan reset olmak lazım!

Kalbin sloganı: Delete olmadan reset olmak lazım!
Kalbin sloganı: Delete olmadan reset olmak lazım!

Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr. Bingör Sönmez Fastfood tüketiminin son yıllarda arttığına dikkat çekti.

Kafkas Tıp Günleri Sempzyumu'nda konuşan kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, fast food tüketiminin son 20 yılda metabolik sendromu ciddi şekilde arttırdığını belirterek, 'Kalbinizi seviyorsanız, fast food yemeyin. Sloganımız: Delete olmadan reset olmak lazım' dedi

 

MUKKADER YARDIMCIEL

KARS - Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, fast food tüketiminin son 20 yılda metabolik sendromu ciddi şekilde arttırdığını belirterek, “Kalbinizi seviyorsanız, fast food yemeyin. Sloganımız, ‘Delete olmadan resetolmak lazım’ diyorum. Bazıları da ‘Hocam bana format atın’ diyor” dedi. 


Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen birinci Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu başladı. Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans salonundaki programda Rektör Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler hazır bulundu. ‘Kalbimi seviyorum. Fast - food yemiyorum’ konulu sunumuyla katılımcıları gülmekten kırıp geçiren İstanbul Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, fast food tüketiminin giderek arttığına dikkat çekti. Kalbini sevenlerin fast food tarzından uzak durmasını isteyen Prof. Dr. Sönmez, şunları söyledi:
“Bana ‘doktor ben ne yemeyeyim’ diye soran yok. Topluma ‘doktor ben ne yemeyeyim’i öğrettiğimiz gün, çok yol almış olacağız. Olay sadece yememe sorunu değil. Hem yemeyeceksiniz, hem yürüyeceksiniz, hem de sağlıklı besleneceksiniz. Doğal bir seyir var. Yapacağımız şey bu doğal seyri yavaşlatmak. Bakın genç bilişimciler kalp hastalıklarının riski altında. Bilişim Fuarı’nda ciddi bir kampanya başlattık. ‘Delete olmadan reset olun’ dedik. Çünkü genç bilişimcilerin yüzde 65’inin 10 yıl sonra kalp hastası olma ihtimalinin yüksek olduğunu tespit ettik. Bana genç bir bilişimci geldi. Çok şişmandı. Dedim ki bak sloganımız çok önemli. ‘Delete olmadan reset olmak' lazım. ‘Hocam bana format atın’ diye konuştu. Fast food tüketimi obeziteyi getirmekte ve obezite de metabolik sendromla sonuçlanmaktadır. Fast food tüketimi son 20 yılda ülkemizdeki metabolik sendromu ciddi şekilde artırmıştır. Daha çok televizyon seyretme, internet, sınırsız video oyunları obezitenin lehine çalışmaktadır. Çocuklara yönelik fast food yiycek reklamları yasaklanmalıdır.”
Prof. Dr. Sönmez, slayt eşliğindeki konuşmasını oturum başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan’ın uyarısıyla sonlandırırken, salon çıkışında Rektör Prof. Dr. Güven’e “Sunumu tam olarak bitirememiştim” diye sitem etti. (dha)