Kalem klavye oldu, matbaa internet

Son zamanlarda medyada yaşanan sanallaşma rüzgarıyla birlikte, 'etik duruş',
'tutarlılık'...

Son zamanlarda medyada yaşanan sanallaşma rüzgarıyla birlikte, 'etik duruş',
'tutarlılık', 'özgürlükçü demokrat temel' ve 'bağımsız-bağlantısız gazetecilik' gibi hayli 'reel' anlayışlar da sevindirici bir hızla zikredilir, hatta uygulanır oldu.
Öyle ki, şu anda internet üzerinde bu değerleri gündeme getirme gayreti gösteren en az üç web sitesinden söz etmek mümkün.
İşte yukarıda saydığımız olgu ve kavramları
'asgari müşterekleri ve değerleri' olarak benimseyen gazetem.net adlı sanal gazete de 11 Mart Pazartesi günü bu iyi niyetle internet yayınına başladı.
Olağanüstü koşullar dışında mutlaka haftada bir güncellenecek gazetenin yazarları, öncelikle demokrat bir referans oluşturmayı hedefliyor.
Siyaset, haber analizi, ekonomi, sanat
ve spora yer veren gazetem.net'te Yazarların Mutfağından ve kaleminden yemek tarifleri de yer alıyor.
Ahmet Altan, Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Ferhat Kentel, Alev Er, Ahmet İnsel ve Etyen Mahçupyan'ın siyasi yorumlar yapacağı gazetede, Eser Karakaş ve Erol Katırcıoğlu ekonomi yazılarıyla, Sevin Okyay sinema eleştirileriyle, Pakize Barışta edebiyat
ve hayata dair notlarıyla, Evrim Altuğ plastik sanatlarla ilgili konulardaki haber
ve eleştirileriyle, Yiğiter Uluğ ve Emre Zeytinoğlu da spor yazılarıyla kamuoyuna seslenecek.
Ayrıca gazetem.net'te yer alacak olan Haber-Analiz köşesinde de her gün gazetenin bir başka yazarı, günün önemli haberlerini yorumlayacak. Araştırmalara kaynak oluşturabilecek anketler de hazırlayan gazetede, sonuçlar dosyalanıp arşive aktarılarak okurların kullanımına sunulacak.
Gazetenin hizmete girmesi nedeniyle görüşlerine başvurduğumuz 'elektronik imza'lar, sanal âlemin olanakları ve yaratıcılığına sevinerek göz kırpıyor.

 • Mehmet Altan
  İlk defa yapılacak bir iş. Bana ilginç geliyor. Yazarların bir araya gelmesi, özgür bir platform olması... Sanal alemde özgürlüğün tadını çıkaracağız galiba.
 • Yiğiter Uluğ
  Bu yazarlar nerede olsalar, benim ilgiyle takip ettiğim imzalar. O bakımdan ilginç bir üretim içinde olacağımı zannediyorum. Emre Zeytinoğlu daha ziyade sporun doğaya yakın bağlantısını kuracak. Ben de köşemde popüler medyayla ilişki kuracağım. Sporu orada temsil ediyor olmak, güzel olacak. Orada haftalık bir yaklaşımla, spor etiği ve değerlerini öne çıkaracağımı sanıyorum.
 • Etyen Mahçupyan
  Yaşanan dönemin getirdiği ortak ihtiyaçlar var. Bunlar aynı zamanda, psikolojik ihtiyaçlar da. Bence bu ortaklığın ayrı bir anlamı var. Kadro belirli bir aydın yelpazesini kapsıyor. Olaylar karşısında siyasi etik bakımından da doğru bir tercihe gitmeye çalışıldı. gazetem.net vasıtasıyla toplumla siyasi alan arasında bir kanal açabiliriz gibime geliyor. Birtakım yaratıcılıklara ve düşünülmemiş fikirlere de yol açacak bir şey. Hem okur hem de yazar beslenecek. Öyle umalım.
 • Sevin Okyay
  Bu projede beni çeken, gazetenin kadro olarak ilginç gelmesi ve Pakize'nin varlığı. İlginç bir bileşim olduğunu düşünüyorum.
 • Ali Bayramoğlu
  Bu girişimde iki noktanın altını çizmek gerek. Bunlardan biri, sitenin bağımsız bir yazı platformu oluşturması. Türkiye'de medya sektörünün içine girdiği darboğaz, demokrat ve liberal yazarların gitgide dışlanır hale gelmesi, bağımsız bir yayın platformunun önemini gösteriyor. İkinci önemi ise elbette siyasi. Farklı siyasi kesimlerden gelen çeşitli yazarların ortak iki ayrı fikir altında buluşması söz kunusu. Bunlardan biri demokrasi, diğeri ise etik duruşu önemseyen fikir. Etik duruş ile demokratlık arasındaki ilişkinin önemini hem kendimiz için bir kez daha vurgulamak hem Türkiye'de bunun karşılığı olduğunu düşündüğümüz fikir ve düşüncelerle buluşabilmek istiyoruz.