'Kalıcı işleri belirleyecek eleştiri yok'

'Kalıcı işleri belirleyecek eleştiri yok'
'Kalıcı işleri belirleyecek eleştiri yok'
'2012' adlı sergisi Galeri Zilberman'da devam eden İpek Duben: "Piyasa rekabet demektir, değerler çarpışmalı. Türkiye'de ise maddeler çarpışıyor."

İpek Duben’in ‘2012’ adını verdiği son sergisi 2 Aralık’a kadar Galeri Zilberman’da devam ediyor. Sergide yer alan işler öylesine detaylandırılmış ki, ziyaretçileri eserlerin başında uzun süre takılıp kalıyor. İpek Duben’le sohbetimiz sırasında o da “Tam olarak yaşanmasını istediğim şey” olarak tanımlıyor bu durumu.
Duben sohbet sırasında, sergide yer alan tek videonun bir parçası olan, aynı zamanda son dört dizesi duvara yazılmış şiire işaret ediyor. Bu şiiri 1994 yılında yazmış ve sergi hazırlanırken bulmuş tekrar. Duvarda yazılı dizelerin sergiyi anlattığını söylüyor. “Bu sergiyi oluşturan işlerin altındaki fikirlerin oluşması yirmi yıllık bir süreç. Böyle bir sergi çıkarabilmesi için bir sanatçının olgunlaşması gerekir, öyle iki yılda olacak bir şey değildir bu” diyen sanatçı, işlerinin altında yatan düşüncenin miladının 1991 yılında Maçka Sanat Galerisi’nde açtığı sergi olduğunu aktarıyor.
Her resmin bir kitabın sayfaları olarak tasarlandığı sergideki formatın başlangıcı ise sanatçının ‘Manuscript’ adlı işi. Resimlerde kullanılan semboller ve ikonlar da aynı işten bugüne gelen bir gelenek, sanatçıya ait dilin yansımaları.
Zaten sanatçı piyasanın sanatçıyı, onun kimliğini ve kişiliğini yok eden bir şey olduğunu düşünüyor: “Bu işlerde aslında önemli olan sanatçıya has kimliktir. Bu piyasada satılan asıl mal da budur. Dolayısıyla hakiki sanatçının bilinmesi, tanınması lazım. Piyasa rekabet demektir, rekabette de değerler çarpışmalı. Türkiye ’de ise maddeler çarpışıyor. Bunun sebebi de kalıcı işleri, hakikaten değerli işleri belirleyecek ciddi bir eleştiri ortamı olmaması. Kalıcı işlerin ve gerçek sanatçıların belirlenmesi lazım ki fiyatlar da buna göre belirlensin. Bu olmayınca fiyatlar modalara veya kaprislere göre belirleniyor.”


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  sanat

  ,

  Sohbet

  ,

  Piyasa

  ,

  Galeri

  ,

  sergi

  ,

  Aralık