Kaliforniya, eşcinsel evlilik hakkını iptal etti

Kaliforniya, eşcinsel evlilik hakkını iptal etti
Kaliforniya, eşcinsel evlilik hakkını iptal etti

Yüksek Mahkeme?nin kararını protesto için toplananlar arasında Hollywood yıldızı Drew Barrymore da vardı. Eşcinsel hakları savunucuları aşkın herkes için olduğunu haykırıp, eşit haklar talebinde bulundu, evlilik hakkı talep etti. FOTOĞRAFLAR: AFP

Eşcinsellerin evlilik hakkını geri alan referandum onaylandı, 'Aşk herkes içindir' diyen eşcinseller sokağa döküldü. Karardan önceki evlilikler geçerli

SAN FRANCISCO - ABD’nin Kaliforniya eyaletinden eşcinsel evliliklere onay çıkmadı. Kaliforniya eyalet mahkemesinin bir süredir üzerinde karara varmak için çalıştığı konu eşcinselleri ve eşcinsel hakları savunucularını üzdü. Eyalette alınan daha önceki bir mahkeme kararıyla eşcinseller arası evlilikler yasal hale getirilmiş, ardından yapılan bir referandum sonucunda eşcinsellere tanınan evlenme hakkı geri alınmıştı.
Yüksek mahkemeye dava açan eşcinsel örgütleri karşısında, mahkeme 6’ya bir oyla referandum sonucunu destekleme kararı aldı. Yüksek mahkemenin önünde toplanan eşcinsel hakları savunucuları, kararı protesto etti, 150 gösterici tutuklandı. Mahkeme karardan önce evlenen çiftlerin evliliklerinin geçerli sayıldığını, yasa yürürlüğe girmeden evlenen 18 bin çiftin evlilik sözleşmelerinin geçerli olduğunu açıkladı. 

Sıra diğer eyaletlerde mi?
Geleneksel Değerler Koalisyonu temsilcisi Lou Sheldon, evliliğin erkekle kadının birlikteliği olduğunu savundu. Sheldon, “Evlilik yeniden tanımlanmamalı. Bu, aile için neyin doğru ve neyin en iyi olduğunu bilmek meselesi” dedi. Amerika Birleşik Devletleri içinde görece özgürlükçü eyaletlerden sayılan Kaliforniya’da böyle bir karar alınması, uzmanlara göre, eşcinsel evliliklerine karşı olan grupları cesaretlendirip, eşcinsel evliliklerinin yasal olduğu başka eyaletleri hedeflerine almalarını sağlayabilir. (afp, bbc)