Kalp dokuları kendi kendini yenileyecek!

Kalp dokuları kendi kendini yenileyecek!
Kalp dokuları kendi kendini yenileyecek!
Kalp kaslarını hızla onaracak NRG1 adlı bir protein bulundu. Araştırma kalp krizi geçirmiş olanlar için umut verici



WASHINGTON - Hücrelerin çoğalmasını sağlayan kilit bir protein sayesinde farelerin zarar görmüş kalp dokuları yenilendi. ABD’de bilim insanları, laboratuvarda kalp krizi geçiren farelere iğneyle birçok kez, kalbin ve sinir sisteminin ilk gelişiminde önemli rol oynayan NRG1 adı verilen proteini verdi. Bu protein, farelerde kalp kası hücrelerinin büyümesini ve kalbin işleyişinin iyileşmesini sağladı. Amerikan Cell (Hücre) dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Bernhard Kühn, “Bildiğim kadarıyla bu, sistematik olarak insanlara uygulanabilecek, kalbin yenilenmesine ilişkin ilk tedavi yöntemi” ifadesini kullandı. Kühn, bu yeni yöntemin, kalp dokularının yenilenmesinde kök hücre tedavisine alternatif olabileceğini söyledi.
Bilim insanları, insan üzerinde bu yöntemi denemeden önce tedavinin insanlarda zararlı olup olmadığından emin olmak için başka deneylerin gerekli olduğunu da vurguladı. Araştırmada, kalp krizinden sonra, kalp yetmezliği olan hastalarda ya da doğuştan kalbinde yapısal bozukluk olan çocuklarda, kalbi oluşturan kas dokularının kendini yenileyemediğine, ancak bulunan bu yöntemin dokuların yenilenmesinde umut verici olduğuna dikkat çekildi.
Ana rahminde hücreler çoğalıyor ve böylece kalp kendini yenileyebiliyor ancak doğumdan sonra kalp kaslarını çalıştıran hücreler bölünmüyor. (aa)