Kalp krizini tetikleyen gen!

Kalp krizini tetikleyen gen!
Kalp krizini tetikleyen gen!
Stres geninin değişikliğe uğramış biçimine sahip kalp hastaların, kalp krizi geçirme veya ölme olasılıkları yüzde 38 oranında daha fazla.

BBC ’nin haberine göre, stres geninin değişikliğe uğramış biçimine sahip kalp hastaların, kalp krizi geçirme veya ölme olasılıkları yüzde 38 oranında daha fazla. Sonuçları PLOS ONE dergisinde yayımlanan ve Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekibin yaptığı araştırma çerçevesinde, kişinin stresin etkilerine karşı daha savunmasız hale gelmesiyle bağlantılı, insan genomundaki harf değişikliğini inceledi.

Araştırmacılar, 7 yıllık süreçte, yaş , obezite ve sigara kullanımı gibi faktörleri de hesaba katarak yaptıkları incelemede, genetik değişime sahip kalp hastalarının, bu değişime sahip olmayanlara göre kalp krizi geçirme ya da kalp rahatsızlığından ölme olasılıklarının yüzde 38 oranında daha yüksek olduğunu gözlemledi.

Bulgu üzerine, stres yönetimi teknikleri ve ilaç tedavilerinin, ölümleri ve krizleri azaltabileceği görüşü dile getirildi. Araştırmada ayrıca incelenen 6 bin kalp hastasından kadınların yüzde üçünde ve yaklaşık her 10 erkekten birinde bu genetik değişikliğin görüldüğü kaydedildi.


  ETİKETLER:

  obezite

  ,

  BBC

  ,

  YAŞ

  ,

  Kalp

  ,

  Sigara

  ,

  Karşı

  ,

  kalp krizi