Kalp krizinin fotoğrafı çekildi

Kalp krizinin fotoğrafı çekildi
Kalp krizinin fotoğrafı çekildi
Londra'da çekilen fotoğraf doktorlara kalbin kriz sırasında nasıl reaksiyon verdiğini gösterdi

 

LONDRA- İlk defa doktorlar tarafından kalp krizi geçiren bir hastanın kalbi fotoğraflandı.Bu mucizevi fotoğrafı çekmeyi başaran ekip kalbin kriz sırasında nasıl bir reaksiyon gösterdiğini gözler önüne serdi.

Gazeteport'un haberine göre Londra'daki Tıp Araştırmaları Klinikal Bilimler Merkezi'nden Dr. Stuart Cook, "Kalp krizi geçiren bir hastanın kalbinin yaşadığı şoku anlamak açısından bu önemli bir adım. Bilim adamları için kalp krizinin yaratt1ığı hasarla mücadele etmek amacıyla büyük bir şans olarak" açıklamasında bulunuyor.

Araştırmacılar, merkezde bulunan kalp krizi geçirmiş 15 hastanın kalplerindeki kanamayı MRI makinesiyle fotoğrafını çekti. Bilgisayarlarda taranan fotoğraflar üzerinde yapılan incelemelerde iç kanamanın kalbin kriz sırasında aldığı hasarla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya öncülük eden doktorlardan Declan O'Regan, "Bu çalışma, kalp krizinin neden olabileceği hasarlara yeni bir bakış açısı sunuyor" diyor. İngiltere'de her altı dakikada bir kişi kalp krizinden dolayı hayatını kaybediyor.