Kalp nakli bekleyen minik Deha İdil uyutuluyor

Kalp nakli bekleyen minik Deha İdil uyutuluyor
Kalp nakli bekleyen minik Deha İdil uyutuluyor
"Doğuştan kalp yetmezliği" nedeniyle makinelere bağlı yaşayan ve doktorların nakil yapılmazsa yalnızca birkaç hafta dayanabileceğini söylediği 11 yaşındaki Deha İdil, uygun kalp bulunamadığı için uyutuluyor.

Henüz 3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan 11 yaşındaki Deha İdil’in yaşamı, tedavi için hastanelerde geçti. Küçük kızın ilk kez 2 yaşında tanıştığı, geçen süreçte toplam 3 defa değiştirilen kalp pili ile güçlendirilen minik kalbi artık yorgun düştü.

Yaklaşık 15 gün önce tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde iki kez kalbi duran, doktorların uzun uğraşları sonucu yeniden hayata döndürülen minik İdil’e acil kalp nakli yapılması konusunda konsey kararı açıklandı.

MİNİK İDİLE BİR HAFTA DAHA KALP BULUNMAZSA ÖLECEK

Doktorların  aileye, “Cihaz ancak kalbin birkaç hafta dayanmasına yardımcı olacak. Kalp nakli olmazsa yalnızca birkaç hafta daha yaşayabilir” demesi üzerine, minik kızın ailesi nakil için ilk sıraya alınan Deha İdil için umutlu bekleyişe geçti. Ancak, kritik olduğu belirtilen son 15 günün sonuna gelinmesine karşın Deha İdil’e nakledilmek üzere uygun bir kalp bulunamadı.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Deha İdil’in annesi Derya K, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde yatan kızının sağlık durumunun ağırlaştığını belirtti.

Kızının, içinde bulunduğu durum nedeniyle acı çektiğini ve bu nedenle uyutulmaya başlandığını ifade eden Derya K, “Vücut fonksiyonları artık durma noktasına gelen, parmakları ve sağ bacağını kaybetmek üzere olan yavrumun acı çekmemesi için uyutulmasına başlandı. Henüz kızım için uygun nakil müracaatı yapılmadı” dedi.

KALPLER DEHA’YA UYMUYOR

Anne Derya K, Deha İdil için aranan organın, beyin ölümü gerçekleşmiş, ancak kalbi çalışan, 17 yaşından ileri olmayan bir hastadan nakledilebileceğini vurguladı.

Geçen 10 günlük süreçte organ bağışı konusunda, hem kendilerine hem de hastaneye müracaatların olduğunu ancak hiçbirinin kızları için aranan kriterleri taşımadığını bildiren Derya K, “İdil’in hatırı büyükmüş. Nakil için hem bizimle hem hastane yönetimiyle irtibata geçenler oldu. Ancak bu müracaatların hepsinin yaşı büyük. Dolayısıyla olmadı. Kader ne gösterecek bilmiyoruz. Umudumuz hala tükenmedi” ifadesini kullandı. (SÖZCÜ)