Kanser tedavisi gören hastalardan muhteşem tiyatro performansı

Kanser tedavisi gören hastalardan muhteşem tiyatro performansı
Kanser tedavisi gören hastalardan muhteşem tiyatro performansı
Neolife Tıp Merkezi ve Tiyatro Hayat'ın kanser hastalarıyla gerçekleştirdiği geleneksel tiyatro gösterisi 2. yılında yeni oyun "Aşk değil Roma'n" ile perde dedi. 11 Mart'ta Akatlar Kültür Merkezi'nde sergilenen oyunu 300 kişi izledi.

Radikal.com.tr – Neolife Tıp Merkezi tarafından, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen tiyatro etkinliğinin ikincisi, yeni oyun “Aşk değil Roma’n” ile 11 Mart’ta izleyicisi ile buluştu. Kuruculuğunu Ali Anıl Kahya’nın, genel sanat yönetmenliğini ise Mana Uygur’un yaptığı Tiyatro Hayat işbirliğinde sahneye konulan oyunda, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hastalar, hasta yakınları, idari ekip ve tedavi ekibi oyuncu olarak rol aldı.

Neolife Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Nesrin Aslan, “Onkolojide verilen sağlık hizmetinin temel felsefesi; hayatlarının belki de en zor dönemecinde karşılaştığımız hastalarımıza, bu dönemeci almaları konusunda destek olmak ve rehberlik etmek. Beden bütünlüğünün tehdit altında olduğu hastalık süresince yapılan tüm tedaviler, bu bütünlüğü tekrar sağlamaya yönelik. Ancak, algının somut değil, soyut bir kavram olduğu ve bununla mücadelenin sadece gözle görünen problemi ortadan kaldırmak olmadığı atlanmamalıdır. Merkezimizde, klasik kanser tedavisinin bileşenleri ile birlikte dışa vurum yöntemlerinden en bilineni olan dramaterapi çalışmalarını birlikte uyguluyoruz. Bu çalışmalar ile hastaların hastalıklarını daha kolay benimsediklerini, paylaştıklarını, tedaviye daha kolay uyum sağladıklarını ve tedaviden daha yüz güldürücü sonuçlar alındığını deneyimliyoruz. Bu tarz performanslar, travmatize bir süreç olarak algılanan tedavi sürecini hastalarımız için unutulmaz bir anı ve eser haline dönüşmekle kalmayıp normal hayatlarına da pozitif katkılarda bulunuyor” dedi.

Tiyatro Hayat Genel Sanat Yönetmeni, Mana Uygur ise Neolife Tıp merkezi ile dramaterapi konusunda iki yıldır el ele yürüdüklerini belirterek “Tiyatro Hayat; engelliler, kimsesiz ve risk grubunda olan çocuklar, hastalar gibi özel gruplar ile çalışmalar yapıyor. Birlikte çalıştığımız her gruba hep başka bir ‘şey’ için gidiyoruz ve bu ‘şey’ bizim için çok önemli. Neolife’ta bu yıl, geçen yıla oranla daha kalabalık bir kadro ile çalışmalarımızı sürdürdük. Kadro artınca aynı oranda hikayeler de çoğaldı. Dramaterapi ve oyun prova süreci toplam 12 haftalık bir zaman diliminde gerçekleşti. Bu sürede neredeyse her hafta hep birlikte ya yeni bir duyguyla tanıştık ya da bu duyguyu yeniden deneyimledik. Dramanın iyileştirici gücüyle hep birlikte yeniden ‘iyi’yi keşfettik.” ifadesini kullandı. 

‘Aşk Değil Roma’n’ın oyuncu grubunda rol alan ve aynı zamanda dramaterapi ekibinin koordinatörlüğünü yürüten Neolife Tıp Merkezi Psikoonkoloji Uzmanı Elçin Biçer ise kanser deneyiminin yaşam boyu sürecek olan fiziksel, duygusal ve psikososyal değişimi de beraberinde getirdiğin aktardı. “Bu deneyimi yaşayanlar, artık hastalık öncesindeki kişi olmadığını düşünebilir. Bedensel şifaya erişilse de, tedavi sonrası ruhsal etkiler farklı şekillerde devam eder. Tamamlayıcı ve destekleyici terapi olarak dramaterapi; bu değişimlere daha kolay adapte olma, kendi varlığını yeniden değerlendirerek yeni bir kimlik oluşturma, daha güçlü ve sağlıklı bir kendilik ve beden geliştirmek için keyifli, doğal ve en etkin yöntemlerden biri. Bedenimizle, duygularımızla, dünyayla ve etrafımızdaki diğer insanlarla kurduğumuz ilişkileri kişisel sınırlılıklarımızın ötesinde algılama, düşünme ve daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir gözden görebilme fırsatı sunar bize. Yaşamın daha çok içine daldıkça karşılaşılan mücadelelere ve ödüllere karşı daha cesur olmaya teşvik eder.” dedi ve ünlü düşünür S.Frued’un "Hayat, fırtınanın dinmesini beklemek değil; yağmurda dans etmesini öğrenmektir." sözünü hatırlattı tüm izleyenlere.

Oyunu izleyen 300 kişi tüm oyuncuları ve teknik ekibi ayakta alkışlarken, bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi adına Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Mert Tayşır’a, Varinak Onkoloji Sistemleri Pazarlama Müdürü Selçuk Bayer’e ve Tiyatro Hayat Genel Sanat Yönetmeni Mana Uygur’a Neolife Tıp Merkezi tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

Plaket sunumunun ardından söz alan oyunculardan NeoLLife Tıp Merkezi Medikal Fizik Müdürü Salih Gürdallı, ‘Bu projede olmak bizim için çok önemliydi. Projenin hepimiz için çok olumlu sonuçları oldu. Dramaterapi çalışmalarının bundan sonra da devam etmesi gerektiğini düşünüyorum’ dedi.

Gözyaşları içinde yaşadığı mutluluğu ifade eden oyuncularda Onat Tayşır ‘Bu projede yer almak beni daha da iyileştirdi’ derken Tülay Şentürk, ‘Güle oynaya tedaviye geldik. Mutsuzluğumuz ortadan kalktı. İyi ki Neolife ailesine dahil olmuşum’ diye konuştu.
Yine oyunculardan Lebure Demirel ‘Hayat devam ediyor ve biz buradayız. Dramaterapi ve tiyatro bizi yeniden mutlu etti’ dedi.

Yasemin Kobak, ‘Bizler burada yaşamın yeniden farkına vardık’ ifadesini kullandı.

Filiz Güngör, ‘Burada olmak tüm onkoloji hastalarına önemli bir mesaj. Bu anlamda da çok mutluyuz’ şeklinde konuşurken oyuncu kadrosunda yer alan Neolife tedavi ekibinden Muazzez Guran da ‘Bu proje bizi birbirimize daha da yakınlaştırdı. Burada olmaktan duyduğum mutluluk anlatılamaz’ dedi.

Fatma Şengül ise ‘Tiyatro ve bu sahnede olmak benim tarif edilemez bir mutluluk. Emeği geçen herkese teşekkür ederim’ diye konuştu. 


AŞK DEĞİL ROMA’N
Proje Tasarım: Tiyatro Hayat
Proje Uygulama: Ali Anıl KAHYA
Proje Yazarı: Fırat SOBUTAY
Genel Sanat Yönetmeni: Mana UYGUR
Müzik: Serhat KARAN – Uğur ATEŞ
Oyuncular: Arlin NALBANTOĞLU, Ayşe ATAHAN, Elçin BİÇER, Fatma ŞENGÜL, Fırat SOBUTAY, Filiz GÜNGÖR, Gülgün BİLEN, Lebure DEMİREL, Muazzez GURAN, Neslihan TÜKEL, Onat TAYŞIR, Salih GÜRDALLI, Tülay ŞENTÜRK, Vedat DOĞMAN, Yasemin KOBAK

Detaylı bilgi için Protein İletişim 0212 603 62 32