Kanser tedavisinde başarı yüzdesi Avrupa'da arttı

LONDRA - Avrupa’da son yıllarda kanser tedavisinde başarı yüzdesi arttı. Avrupa Kanser dergisinin son sayısında yayımlanan uzun süreli araştırmanın sonuçlarına göre, kanser tipleri ve ülkeler arasında farklılıklar olsa da 23 Avrupa ülkesinde birçok yaygın kanser tipinde tedavi olan insan sayısı arttı. Eurocare tarafından yapılan araştırmada 1989-90 ve 1997-99 dönemleri karşılaştırıldı. Buna göre, akciğer kanserinde tedavi olanların oranının yüzde 6’dan 8’e, mide kanserinden tedavi olanların oranının yüzde 15’ten 18’e, kolorektal kanserde oranlarınsa yüzde 42’den 49’a çıktığı belirlendi.
23 ülkeden 151 milyon kişiyi kapsayan verileri tarayan çalışmaya göre kanser tedavisinde başarı şansı, hastaların hangi ülkede yaşadıklarına da bağlı. Bütün kanser türleri birlikte ele alındığında, erkekler arasında en yüksek tedavi oranının yüzde 47’yle İzlanda’da ve kadınlar arasında yüzde 59’la Fransa ve Finlandiya’da olduğu belirlendi. En az tedavi oranının yaşandığı ülkeyse erkeklerde yüzde 21 ve kadınlarda yüzde 38’le Polonya.

‘Ulusal tarama’nın etkisi

Akciğer kanserinde en düşük tedavi oranı yüzde 5’le Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da belirlenirken, Fransa ve İspanya yüzde 10’dan fazlayla bu kanser türünde en yüksek tedavi oranının gerçekleştiği ülke. Meme kanserindeyse ulusal çapta sürdürülen tarama çalışmalarının bu kanser türünde tedavi şansını artırdığı görüldü. Polonya ve Çek Cumhuriyeti’yle ulusal tarama programlarının uygulandığı Batı Avrupa ülkeleri arasında, meme kanseri tedavisi oranlarındaki fark 10 puan.
Tedavi oranlarındaki artışta, erken teşhis ve ulusal kanser tarama programları etkili oluyor. (aa)