Kanser tedavisinde 'hedeflenmiş beslenme' yaklaşımı

Kanser tedavisinde 'hedeflenmiş beslenme' yaklaşımı
Kanser tedavisinde 'hedeflenmiş beslenme' yaklaşımı
Kanserli hastaların beslenmesiyle ilgili yeni yaklaşımlar gündemde. Uzmanlara göre, 'hedeflenmiş tedavi'de olduğu gibi hastaya özel 'hedeflenmiş beslenme' uygulanmalı

Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, Kanser Savaş Haftası dolayısıyla  açıklamalarda bulundu.

Kanser hastalarının en fazla "ne yemeliyim, ne yememeliyim" sorusunu sorduğunu anlatan İlhan, kanserli bir hastanın tedavisi sırasında ve sonrasında nasıl beslenmesi gerektiğinin bilimsel bir yaklaşım gerektirdiğini vurguladı.

"Hücreden Doku Mühendisliği" konusunun ele alındığı Rejeneratif Tıp Sempozyumu’nda buna benzer konuların gündeme geldiğini ifade eden İlhan, şöyle devam etti:

"Kanser tedavisinde uzmanlardan farklı görüşler geldiği için hastaların kafası karışıyor. Aslında söylenenlerin tümü doğru ama yaklaşımlar farklı. Kanserde son zamanlarda hastaya yönelik ’kişiselleşmiş tedavi’ yaklaşımı ön plana çıktı. Kanserli hastanın beslenmesiyle ilgili de aynı yaklaşım benimsenmeli.

Kanser tedavisinde tıbbi onkolog, beslenme uzmanı, psikiyatrist tarafından multidisipliner bir yaklaşım olmalı. Tedavi sırasında sadece hastanın değil hasta yakınının da doğru davranış içinde olması lazım.

Bir taraftan hasta aldığı ilaçlar yüzünden beslenmede zorluk çekiyor, diğer taraftan hasta yakını ’ye’ diye zorluyor. Hastanın hangi durumda ağızdan, hangi durumda sondayla beslenmesi gerektiği iyi belirlenmeli."

DİYETTEN ZİYADE KALORİ SINIRLAMASI


İlhan, hastaya önerilecek beslenme şekline ilişkin "Ben diyetten ziyade kalori sınırlamasından yanayım. Yeterince stresli bir tedavi sürecinde hasta bir de diyete sokularak stres içinde olmamalı" dedi.

Hastanın kanser tedavisi sonrası eve gönderildiğini, bu aşamada kendisiyle ve ailesiyle baş başa kaldığını belirten İlhan, "Kanserle ilgili rehabilitasyon, ’yaşama merhaba’ merkezleri açılmalıdır" önerisini dile getirdi.

(AA)