Kanser ve menopozun ardından anne olmak mümkün

Kanser ve menopozun ardından anne olmak mümkün
Kanser ve menopozun ardından anne olmak mümkün
Dondurulan yumurtadan bir tanesi kanser tedavisinin ardından yerine konulup doğurganlık devam ettirilebiliyor. Benzer yöntem menopozun ardından da uygulanıyorSAFFET YENİGÜN
ANTALYA – Atatürk Alman Jinekoloji Derneği çatısı altında bu yıl 8'incisi düzenlenen Jinekoloji Kongresi'nde konuşan kongre sekreteri Doç. Dr. Cem Demirel, 250 kadından 1’inin kanser hastalığının ardından yaşamına kaldığı yerden devam ettiğini belirterek, kanser tedavisi gören kadının hamile kalıp sağlıklı bir doğum yapabileceğini söyledi. Demirel, menopozun ardından da gebe kalınıp doğum yapılabileceğini kaydetti.

8'inci Türk- Alman Jinekoloji Kongresi, Antalya’nın Konyaaltı İlçesi'nde bulunan Rixos Sungate Otel’de gerçekleştirilen, 47 yabancı, 175 Türk konuşmacının katıldığı kongrenin son gününde bir basın toplantısı düzenlendi. Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, kongrenin 1995 yılından bu yana 2 yılda bir düzenlendiğini belirterek, kongreye alanında dünyanın en iyisi olan Türk ve yabancı hocaların sunum yaptığını söyledi.SEZARYENDE BÜYÜK ARTIŞ VAR
Özellikle 2000 yılından sonra sezaryen oranında artış yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Cihat Ünlü, ilk gebeliğinde sezaryen olanların ikinci gebeliklerinde de sezaryen olması, anne adaylarının yaş oranlarının artması, tedavi gebeliklerin sayıca artması, artan obezite sorunlarının sezaryene zemin hazırladığını söyledi. Prof. Dr. Ünlü, dünyada sezaryeni önlemek için çalışmalar yapıldığını belirterek, “Özellikle anne adaylarının doğuma bakış açılarının bir çok nedenden etkilendiği biliniyor. Annenin psikolojik faktörleri, doğum korkuları, sosyokültürel durumu bunda etkili oluyor. Özellikle anne adaylarının sezaryen istekleri ve nedenleri tam irdelenmeli. Sezaryen doğumun getireceği ekstra sorunlar hastalarla tartışılmalı. Anne adaylarının ağrı korkusu ile sezaryen istekleri varsa vajinal doğumun ağrı yöntemi konusunda bilgilendirme yapılması gerekmektedir” diye konuştu.


KANSER HASTALARINA MÜJDE
Basın toplantısında söz alan Kongre Sekreteri Doç. Dr. Cem Demirel, üreme tıbbı ile ilgili ilginç ve önemli gelişmeler bulunduğunu belirterek, kanser tedavi gören kadınların artık hamile kalıp sağlıklı bir doğum yapabildiğini anlattı. Doç. Dr. Demirel, şunları söyledi:
“Toplantıda en önemli konulardan biri üreme çağında kanser olan ve kanser tedavisi gören kadınların üretmeyi kaybetmemesi için yapılan çalışmaların değerlendirilmesi. Bilindiği gibi kanser tedavileri kadınlarda üremeyi ortadan kaldırıyor. Bu konuda çok ciddi veriler ortaya çıktı. Üreme çağında kanser hastalığına yakalanan bir kadının 2 yumurtalığından birini laparoskopi yöntemi ile çıkararak diğer yumurtalığı içeride bırakıyoruz. Aldığımız yumurtalığı dondurarak saklıyoruz. Hastamızın tedavisinin tamamlanmasının ardından, yumurtalık tekrar aynı yere konuyor ve bu yöntemle doğurganlığın devam etmesi sağlanıyor. Tüm dünyada bu uygulama ile yüzde 80 oranında başarıya ulaşıldı. Şu ana kadar aynı yöntemle dünya üzerinde 4 gebeliğin olduğu bildirildi. Erken tanı sayesinde artık, insanlar genç yaşta kanser tedavisi görebiliyor. Şu unutulmamalı ki, 250 kadından 1’i kanser hastalığının ardından yaşamına kaldığı yerden devam ediyor. Bu anlamda yumurtalığın dondurulması uygulaması gelecek açısından son derece umut vericidir.”


MENOPOZUN ARDINDAN DA DOĞUM MÜMKÜN
Aynı yönteme benzer uygulamalar yapılabileceğini kaydeden Doç. Dr. Cem Demirel, “Yalnızca kanser tedavisinin ardından değil, başka nedenlerle de bu yapılabilir. Yumurtalık alınarak dondurulup, çok sonra, menopozun ardından da yerine konulup, gebe kalınması sağlanabilir” dedi.


Kongrede, infertilitede (kısırlık) genetik ve hücre tedavileri, tekrarlayan gebelik kayıplarında genetik ve immünolojik faktörler, over rezervinin değerlendirilmesi, robotik cerrahi, embriyoloji, menopoz öncesi ve sonrası değerlendirme gibi konularda sunumlar yapıldı.(dha)