Kanserin 80 genetik habercisi

Kanserin 80 genetik habercisi
Kanserin 80 genetik habercisi
Londra'da yapılan bir araştırmada, prostat ve yumurtalık kanseri riskini artıran 80'den fazla belirleyici gen bulundu.

Londra merkezli Kanser Araştırma Enstitüsü (IRC) ile Cambridge Üniversitesi'nden bilim adamlarının ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma sonucu bilim adamları meme, prostat ve yumurtalık kanseri riskini artıran 80'den fazla belirleyici gen bulundu. Bu alanda bugüne dek yapılan en büyük araştırma diye nitelenen çalışmada 200 bin kişinin DNA'sı incelendi. Bunlardan yarısı kanser hastası, yarısı ise sağlıklıydı.

İki grubun genlerini karşılaştıran bilim adamları, DNA'daki kalıtsal kanser riski noktalarını belirledi. Araştırma ekibine liderlik yapan İngiliz bilim adamları, bu bulgular sayesinde beş yıla kadar yeni DNA taraması testleri geliştirebileceklerini söylüyor. Ayrıca farklı kanser türlerin gelişimine de ışık tutabilecekleri görüşündeler.

Çalışmada meme, prostat ve yumurtalık kanserine yakalanan hastalarda sık rastlanan genetik farklılıklar incelendi. Tek nükleotit polimorfizm (Snps) adı verilen bu farklılıklardan her biri, kanser riskini çok az miktarda artırıyor. Ancak bu belirleyici genlerden (marker), çok sayıda taşıyan bir grup erkekte prostat kanseri riskinin dört katına, kadınlarda ise meme kanseri riskinin üç katına çıktığı görüldü. ( BBC Türkçe)