Kanserin gen haritası çıkarıldı

Kanserin gen haritası çıkarıldı
Kanserin gen haritası çıkarıldı

Mutasyona uğramış genleri hedefleyen etkili ilaçlar yolda.

Dünyada ilk kez insanda görülen iki kanserin tüm genetik şifrelerinin yer aldığı haritaları çıkarıldı. Son 10 yılın kanser araştırmalarında mihenk taşı olarak nitelendirilen çalışma, tedaviyi de yakınlaştırıyor

LONDRA - İngiltere’de bir grup bilim insanı en yaygın iki kanser türü olan, akciğer ve cilt kanserlerinin tam genetik haritasını çıkarmayı başardı. Uzmanlar hücrelerin kanserli hale gelmesine yol açan binlerce mutasyonu yani değişimi belgeleyip bazı durumlarda sebebi de saptayabildi. Kanserlerin genetik yapısının çözümlenmesi her hastaya en uygun özel tedavi biçimlerinin geliştirilmesinin yolunu açabilecek. Ayrıca araştırma, tümörlerin kan tahlilleriyle çok daha erken saptanmasını da sağlayabilecek.
Ekibin lideri Prof. Michael Stratton, “Bütün kanser genlerini tek tek belirlemekle değişime uğramış genleri hedefleyen daha etkili ilaçlar geliştirebileceğiz. Her bir kanserli dokunun ameliyatla alınmasının ardından rutin olarak haritasının çıkarılacağı günler de gelecek” diye konuşuyor.

15 sigarada bir mutasyon
Uzmanlar cilt kanseri ya da melanomanın DNA’sının hemen hemen tamamen fazla güneşte kalma nedeniyle oluşan 30 bini aşkın mutasyonu olduğunu saptadı. Akciğer kanserinin DNA kodu ise çoğu sigara içme sonucunda oluşan 23 bini aşkın hücre bozukluğunu kapsıyor.
Uzmanlar buradan yola çıkarak, tipik bir sigara tiryakisinin, içtiği her 15 sigara sonucu, akciğer hücrelerinden birinin daha mutasyona uğradığını tahmin ediyor. Bu bozulma ya da değişmelerin çoğu zararsız oluyor ama bazısı kanseri tetikliyor. Ekipten Dr. Peter Campbell, “Rus ruleti oynamak gibi bir şey” diyor, “Çoğunlukla mutasyona uğrayan hücreler gen yapısının zararsız yerlerine oturur. Ama bazıları kansere yol açan noktaları buluyor.”
Dr. Campbell, sigarayı bırakanların kanser riskinin bir süre sonra içmeyen biriyle aynı düzeye indiğini de söylüyor. Bunun, muhtemelen bozulmuş hücrelerin yerini zamanla genetik değişime uğramamış sağlıklı hücrelerin alması yoluyla gerçekleştiği tahmin ediliyor. Kanserlerin genetik yapılarını listeleyen bu araştırmalar sayesinde uzmanlar, yaşam tarzı ve çevreye bağlı faktörlerin nasıl farklı tümörlere yol açtığını tam olarak anlamanın da mümkün olacağını düşünüyor. Kanser uzmanları araştırmayı ‘dönüm noktası’ olarak niteliyor. (bbc)