Kanserin yüzde 85'i çevresel faktörlerden

Kanserin yüzde 85'i çevresel faktörlerden
Kanserin yüzde 85'i çevresel faktörlerden
Sebze, meyve gibi doğal besinler tüketmek, çevresel faktörlerden uzak durmak kanser riskini yüzde 85 azaltıyor


KAYSERİ- Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Kayseri Şube Başkanı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Özdemir, kanser hastalıklarının yüzde 85'inin çevresel etkilerden kaynaklandığını söyledi.
Kanserden kaçınmanın yolunun beslenme ve hayat tarzıyla ilgili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özdemir, “Sebze ve meyve ağırlıklı bol diyet, yağ az olmak şartıyla, kansere yakalanma riskini azalttığını biliyoruz. Gıda türü seçilirken mümkün olduğu kadar tabi olması, içerisinde suni maddeler bulunan hazır gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Spor yapmaya çocuk yaştan başlanmalı ve obezite olunmaktan kaçınılmalı. Hava kirliliği, sigara, alkol, kimyasal maddelerden, şüpheli şeylerden uzak durulmalı. Yüksek gerilim hatları, egsoz, odun ve mangal dumanı, ızgara ve kavrulmuş gıdalar kansere yol açan etkenler arasındadır. Afrotoksin yani kansorejen maddeler içeren gıdalar tüketilmemeli, bitkiler ve zararlı böcekler için kullanılan zirai ilaçlardan mümkün olduğu kadar kaçınılmalı” dedi.

KIZIL SAÇLILAR YAZIN DAHA DİKKATLİ OLSUN
Prof. Dr. Mehmet Akif Özdemir, güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmanın da vücutta kansere yol açtığını kaydetti. Prof. Dr. Özdemir, “Cilt kanserine yakalanmamak için uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Sabah 10.00'dan ikindi vaktine kadar güneşte fazla durulmamalı. Özellikle, beyaz tenli, çilli, kızıl saçlı olanlar cilt kanseri olmaya daha yatkınlar. Onların güneşten daha çok sakınması gerekir. Unutulmamalı ki kanserojen maddeler, radyasyon bugünden yarına kanser yapmıyor. Vücutta belirli birikime ulaştıktan sonra, vücudun genetik şifresini bozuyor ve kansere yol açıyor. Kanserden korunmak için mümkün olduğu kadar hayat tarzımıza dikkat edeceğiz, suni olmayan besinlerle beslenmeyeceğiz ve zararlı çevresel etkenlerden uzak duracağız” diye konuştu.(dha)