Kanserli hastalara özel butik

Kanserli hastalara özel butik
Kanserli hastalara özel butik
İngiltere'de oturan Denise Beer, kanserle savaşan kadınları güzelleştirmek için çok para kazandığı kariyerli işini bırakarak hayatını bu hastalığa yakalanmış kadınları güzelleştirmeye adadı.

İngiltere ’nin Gloucstershire bölgesinde oturan 55 yaşındaki Denise Beer, bankada üst düzey yöneticilik yaparken, en çok para kazandığı dönemde, kariyerinin doruğunda mesleğini bırakıp kanser hastalığına yakalanmış kadınları güzelleştirmek için butik açtı. Kendi olanaklarıyla açtığı butikte 20 yıldan bu yana hizmet veren Beer, burada verdiği servisi dünyaya yaymak istiyor. Kemoterapi sırasında saçları ve kaşları dökülen, memeleri alınan kadınların bu tedavinin üzerlerinde bıraktığı etkiye yakından şahit olduğunu ifade eden Beer, “Kanser hastalığına yakalanan annem ve kardeşimi kaybettikten sonra bu işe başlamak için meseleğimi bırakmayı bir an bile düşünmedim. Annem ve kardeşimin yaşadıklarına ve hissettiklerine şahit olduktan sonra bir fark yaratmak ve kanser hastalığına yakalanmış kadınların toplumdan kopmamalarını sağlamak için kendimi bu işe adadım” dedi.

Kadınların güzelliklerini tamamlayan saçlarını ve memelerini kaybetmenin, büyük bir moral kaybına neden olduğunu ifade eden Beer, şöyle konuştu: “Annem ve kardeşimin yaşadıklarını gördükten sonra kadınların moral bulmaları ve tedavi süreçlerinde kendilerini toplumdan soyutlanmış hissetmemeleri sağlamak için bu butiği açtım. Kadınlara bu konuda yardımcı olmak için birçok eğitim aldım. Burada güzellik ve bakım önerilerinde bulunuyoruz. Dileyenlere kendi saçlarından peruk yapıyoruz. Meme kanserli hastalar için özel hazırlanan sutyenler yapıyoruz. Gerçek bir memeden farklı olmayan bu özel silikon memeler ve gerçek şaçlardan hazırlanmış peruklarla hastalar moral buluyor. Kadınların morallerini yüksek tutmak ve kendilerini iyi hissetmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Kaşlara dövme ve kirpiklere kalıcı makyaj uygulayarak eski görünümlerine sahip olabiliyorlar. Kendiyle barışık olan ve tekrar aynaya bakmaktan korkmayan kadınlar daha çabuk iyileşiyor. Amacımız hastalığın verdiği stres ve psikolojik baskı ile kadınların toplumdan uzaklaşmamasını sağlamak. Yeni hatta eskisinden daha güzel saçlar ve memelere sahip olan kadınlar hastalıklarıyla daha rahat mücadele edebiliyor.”

Hastalık sürecindeki en önemli sorunun, tedavide kullanılan kemoterapi ilaçlarının saç ve kaş dökücü etkisinin getirdiği moral bozukluğu olduğuna dikkati çeken Beer, şöyle devam etti: “Kadınlar kendilerini saçları güzel olduğu için güzel hisseder. Tedaviden sonra saçlarını kaybetmek kadınlarda büyük moral kaybına neden oluyor. Ben burada kadınların kemoterapi sürecini hastalık öncesinde olduğu gibi en güzel hallerini koruyarak geçirmeleri için çalışıyorum. Kemoterapi sürecini, hastalık öncesindeki gibi güzel ve bakımlı geçirmek mümkün. Benim gibi hizmet veren yerlerin tüm dünyada yaygınlaştırılmasını diliyorum.”

Buna benzer hizmetlerin İngiltere’de hastanelerde verildiğini söyleyen Beer, “Hasta tedaviden çıkıp aynı hastanenin içinde başka bir bölümde kendine bir peruk alma şansına sahip olabiliyor ancak bu dönemde duygusal olarak çok hassas olan kadınların bu hizmeti hastane içinde değil, dışarıda alışveriş imkanı yaşayacağı bir yerde yapmasının daha doğru olduğuna inanıyorum. Duygusal olarak hastaları anlayacak kişiler tarafından yapılmasını daha uygun buluyorum” dedi.

Dünyada da böyle hizmet veren butiklerin artırılması gerektiğini belirten Beer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her kadın özel olduğunu hissetmek ister. Ben burada onlara bunu hissettiriyorum. Kansere yakalanmış bir kadın kendini toplumdan soyutlanmış gibi hissedebiliyor ama bunun böyle olmaması gerekiyor. Tedavisi tamamlanan birçok kadın sağlığına kavuşuyor. Tedavi süresinde en güzel perukları en güzel takma göğüleri yapıyoruz kendilerine. Vücutlarında hiçbir değişiklik görmeden morallerini bozmadan tedavi süreçlerini tamamlıyorlar. Dünyanın her yerinde benim gibi duyarlı kadınların bu hassas konuya eğilmesini diliyorum. Bu konuda destek almak ve danışmak isteyen herkesle tecrübelerimi paylaşmaya hazırım.”