Kanserli hücreye bir değil iki ışın

Kanserli hücreye bir değil iki ışın
Kanserli hücreye bir değil iki ışın

Bayazıtoğlu, Rice üniversitesi?nde.

Çalışmalarını ABD'de sürdüren Prof. Dr. Yıldız Bayazıtoğlu, kanserli hücreye bir yerine iki lazer ışınıyla müdahalenin daha etkili olduğunu buldu

ANKARA - Bilimsel çalışmalarını ABD’de sürdüren Prof. Dr. Yıldız Bayazıtoğlu, yeni çalışmasında kanserli hücrelere bir yerine iki lazer ışınıyla müdahalenin daha etkili olduğunu ortaya koydu. 1977 yılından beri Houston’daki Rice Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Bayazıtoğlu ve ekibi, sağlıklı dokulara zarar vermeden kanserli hücreleri lazerle öldürmede nanoparçacıkları ısıtmanın etkilerini bilgisayar simülasyonları kullanarak inceledi.
Prof. Bayazıtoğlu ve doktora öğrencisi Jerry Vera, tümörleri lazerle öldürürken, bunların büyüklükleri ve oluşumlarıyla çevrelerindeki doku temelinde ince ayar yöntemlerinin etkilerini artırmayı hedeflediklerini belirtiyor.
Prof. Dr. Bayazıtoğlu, ‘International Journal of Heat and Mass Transfer’ adlı bilim dergisinde yayımlanan makalesinde, bir tümöre tek bir lazer yerine iki lazerle müdahalenin daha etkili olduğunu tespit ettiklerini açıklayarak, bilgisayar simülasyonlarında 1 santimetre büyüklüğünde tümörlerde fiber optikler yoluyla lazer müdahalelerinde, bunun görüldüğünü ifade etti.
Halihazırda tümörleri öldürmede kızılötesi lazer ışınıyla ısıtılan nanoparçacıkları kullanan bir sistemin denekler üstünde testleri sürerken Prof. Dr. Bayazıtoğlu’nun yaklaşımı, bu tip tedavilerin daha ince ayar yöntemlerle yapılarak, sağlıklı dokunun da korunabilmesini amaçlıyor. 

Pek çok ödülü var
Prof. Dr. Bayazıtoğlu bilimsel makalesinde, lazer yönteminde kullanılan ve tümörün yüzeyinin yakınındaki nanoparçacıkların, lazer ışınının merkezden ulaşmasını engellemesinin en büyük endişesi olduğunu belirtiyor.
1967’de ODTÜ’den mezun olan, yükseklisans ve doktorasını Michigan Üniversitesi’nde yapan Prof. Dr. Bayazıtoğlu, 2005’te ABD Makine Mühendisleri Derneği’nin, geleneksel Isı Transfer Hatıra Ödülü’nü alan ilk Türk bilim insanı olmuştu. Bayazıtoğlu’nun Ulusal Eğitimci Ödülü, Rice Üniversitesi George R. Brown Üstün Eğitim Ödülü, Hershel M. Rich Seçkin Buluş Ödülü, Julia Mile Eğitimde Mükemmellik Ödülü ödülleri de var. (aa)