Kanuni'nin mezarı burası mı?

Kanuni'nin mezarı burası mı?
Kanuni'nin mezarı burası mı?
Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu mezarın bulunduğunun açıklanması, tarihçiler arasında heyecan yarattı. Ancak Macaristan'da kazı yapılan Üzüm Tepesi'nin doğru yer olmadığı konusunda da bazı tarihçilerin şüphesi var.

RADİKAL - TİAK'ın öncülüğünde yapılan çalışma sonucunda Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının Macaristan'da, ‘Üzüm Tepesi’nde gömülü olduğu açıklandı. Bu haber tarihçiler arasında da büyük yankı uyandırdı. Ancak pek çok tarihçi bu bilginin doğru olmadığı görüşünde.

Habertürk'ten Nihat Uludağ ve Aykut Yılmaz'ın haberine göre, Zigetvar Seferi sırasında, 1566 yılında Macaristan’da hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın (76) iç organlarının Üzüm Tepesi’nde gömülü olduğunun açıklanması tartışmaya neden oldu.
TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi tarafından 2012 yılında başlatılan çalışma önceki gün Macaristan’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklanmış, Türk ve Macar bilim adamları, Kanuni Sultan Süleyman’ın yıllardır tartışma konusu olan iç organlarının gömüldüğü ‘kayıp türbenin yerini bulduklarını’ bildirmişti.

HZ. SÜLEYMAN’IN MÜHRÜ TÜRBEDEN ÇIKTI

Türk bilim adamı ekibinin başında bulunan ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Uzay Peker, Zigetvar’da tahrip olan türbede bulunan 6 köşeli yıldız motifinin çalışmalarını desteklediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“O motiflerin Kanuni’nin İstanbul’daki türbesinde, cenazesini taşıyan at arabasında yer alması ve bazı minyatürlerde de sık sık görülmesi ilgi çekici bir durum. 6 köşeli yıldız (iç içe geçmiş üçgen yıldız) Barbaros Hayreddin Paşa’nın sancağında da bulunuyor. 6 köşeli yıldız aslında ‘Mühr-i Süleyman’dır. Başka bir deyişle Hz. Süleyman’ın mührünü temsil ediyor. Kanuni Sultan Süleyman da bu yıldızı çok kullanmıştır.”

'ŞÜPHELER ORTADAN KALKTI’

Geçen yıl TİKA ile bölgede inceleme yapan 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Mustafa Emecan da “Bu bulguların çıkmasıyla şüpheler ortadan kalktı ve Kanuni’nin türbesi netleşmiş oldu. Daha önce türbenin aynı bölgede bulunan bir kilisede olduğu biliniyordu. Orada yapılan kazılarda bir şey çıkmadı. Kiliseye 2 kilometre uzaklıktaki Üzüm Tepesi’ndeki kazılar sonucunda bulgulara rastlandı ve şüpheler ortadan kalktı” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Refik Turan ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Mehmet Zeki İbrahimgil ve Hamza Keleş çalışmaları birlikte yürütüyorlar. Onlar eminler. Onu takip edeceğiz. Açıklama yapan Macar araştırmacıların belgelerine bakmak lazım ama biz arkadaşlarımıza daha çok inanıyoruz. Arkadaşlarımız arşivlere dayanarak söylüyorlar."

Diyanet İşleri Başkanlığı adına mezarın yerinin bulunması için yürütülen projeye koordinatörlük yapan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil de kendi kaynaklarının 2. Selim’in belgelerine dayandığını belirtti. İbrahimgil, "Bu belgeler, Kanuni’nin iç organlarının bulunduğu mezarın Zigetvar Kalesi’nin içinde olduğunu gösteriyor. Onların dediğiyse 13 kilometre dışarıda. Kesinlikle Kanuni Türbesi orada değil” dedi.

AFYONCU: BİR BİNA BULMAKLA ‘DOĞRU YER’ DEMEK OLMAZ

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Kanuni’nin mezarının bulunduğunun söylenmesi için erken olduğunu ifade etti. Afyoncu, “Kazı yapılan tepe Osmanlı kaynaklarında bahsedilen konuma çok benziyor" derken, "Bir mühür motifi bulmakla, bir bina bulmakla ‘burası doğru yer’ demek olmaz. Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesinin bulunduğu alanda cami, türbe, kaleden oluşan bir kompleks bulunmalıdır. Kazı çalışmaları çok önemli ve değerlidir" diye konuştu.