'Kaos futbolu' galibiyeti getirir mi?

'Kaos futbolu' galibiyeti getirir mi?
'Kaos futbolu' galibiyeti getirir mi?
'Hükümet Kadın 2'nin ilk üç gün seyirci sayısı (235 bin), üçüncüsünün de vakit kaybetmeden geleceğini işaret ediyor. Sermiyan Midyat'ın formülü tam gaz çalışıyor anlayacağınız!
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Hükümet Kadın ’ın gösterime girmesinin üzerinden 9 ay 10 gün geçtikten sonra ‘doğan’ yeni film, Sermiyan Midyat’ın ve BKM’nin ‘formül’e âşık olduklarını gösteriyor. Nasıl olmasınlar; ilk filmin toplam seyirci sayısı bir buçuk milyona yaklaşmış! Formül de bunun için ortaya konmuyor mu zaten?
1 Şubat 2013’te paçamıza yapışan ilk filmi de sevmemiş, fazlasıyla ‘hesaplı’ bulmuş, karakterleri karikatür düzeyine çekmesiyle de eleştirmiştik. “Bir sonrakinde belki!” diye de açık kapı bırakmıştık, ancak ikinci filmde kapının artık açıl(a)mayacak biçimde kapandığını söylememiz gerek. Sermiyan Midyat’ın formülünün onu gişede bir yerlere getirmesi mümkün, ama sinemacı (senarist, yönetmen) olarak bir getirisi olacağından kuşkuluyuz.
İlk hikâyede gördüklerimizin öncesine gidiyoruz bu kez ve Demet Akbağ’ın can vermek için elinden geleni yaptığı Xate Ana’nın, belediye başkanı kocasının tutuklanmasıyla devreye girişinin izini sürüyoruz. Baştan sona bağırış çağırış içinde geçen bir seçim süreciyle baş başa kaldığımız bu hikâye, ‘güçlü’ bir kadın profili çizmeye çalışan Sermiyan Midyat’ın, kendisinin canlandırdığı karaktere fazlasıyla yer açmasıyla şirazesinden çıkıyor. Bunu ‘komik unsur’ patlaması yaratmak için yapıyor sinemacı, ama komikten ziyade ‘gevşek’ bir atmosfere yöneliyor film ve darmadağın oluyor.
‘Politik doğrucu’ tavrın da bir yere getiremediği ‘Hükümet Kadın 2’, erkeklere diz çöktüren kadın tiplemesini derinleştirerek etkili bir noktaya evrilebilecekken, ‘kaos futbolu’ndan (futbol demişken, Arda Turan’ın da kısa bir rolü var filmde) nemalanıp galibiyete ulaşmayı düşünüyor. Hal böyle olunca da ‘şans’ faktörü devreye giriyor, o da bu filme göstermiyor yüzünü, sırtını dönüp gidiyor. Tüm bunlara rağmen, filmin ilk üç gün seyirci sayısını (235 bin) görünce, formülün 9 ay 10 gün sonra yeni bir ‘Hükümet Kadın’ doğuracağına dair bir fikir oluşuyor zihnimizde nedense! Hayırdır!
HÜKÜMET KAHÜKÜMET KADIN 2 *
Yönetmen: Sermiyan Midyat Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Mahir İpek, Nazmi Kırık Süre: 104 dk.

VİZYONU DEVAM
EDEN YERLİLER


Sen Aydınlatırsın Geceyi ***
Behzat Ç. Ankara Yanıyor...**
Aziz Ayşe **
Şevkat Yerimdar: O Elini İndir! **
Benim Dünyam *
Aşk Ağlatır *
Üç Yol *
Kelebeğin Rüyası ***
İki Kafadar: Chinese Connection *
Günce *
Vay Başıma Gelenler! *
Şeytan-ı Racim *