Kaos'a gider

Kaos'a gider
Kaos'a gider
İstanbul'un en kalabalık bölgelerinden Şirinevler'deki üstgeçit, ancak efsanelerde rastlanılacak olaylara ev sahipliği yapıyor. 'Kafdağı'nı aşmaktan zor olan bu geçişi araştırdık.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Gazete ve televizyonlarda insanın aklının almayacağı bir haber yer alıyor belirli periyotlarla. Özellikle bayram ve resmi tatil günlerinde daha çok rastladığmız haber ‘Kurban Bayramı’nda yanlışlıkla kendisini yaralayanların sayısı’ kadar rutin değil ama. Biraz daha absürd bir şey: Sadece yayaların kullanabildiği bir üstgeçitte yaşanan yoğunluk nedeniyle insanlar yürümekte ve ‘sağ salim’ karşıya geçmekte zorlanıyorlar. Yolculuk dakikalar sürüyor, bayılanlar oluyor ve bu düzensizlik saatler sürüyor. Maceraperestleri daha fazla merakta bırakmadan olay yerini açıklayayım en iyisi: Şirinevler üstgeçidi!
Önce Şirinevler’in geçmişi ve coğrafi konumu. Bu muhitimiz, ‘Dağılan Bakırköy’ün tıpkı Küçükçekmece, Bağcılar ve Güngören gibi parçalarından olan Bahçelievler’e bağlı. Minibüs durakları, hafif metro, metrobüs ve otobüs durakları arasına hapsolmuş meydanıyla beraber ‘kaos içerisinde nasıl yaşanır’ konulu dersin hayat bulduğu yer. Kendine has tekstil ürünlerini satan mağazalar, işporta tezgahlarının zenginliği de başka bilinen noktaları. Gastronomiye değinmeyi unutmayalım: Tüm Türkiye ’yi temsil eden mutfaklara dair envai çeşidi ucuz fiyata bulmanız zor değil...
Ne kadar kalabalık olursa olsun bu nedenle bir üstgeçidin tıkanacağına pek inanamıyor insan değil mi? Sonuçta bir üstgeçitten geçmek ne kadar zor olabilir ki? Bunu dert edinip yaptığımız araştırma sonucu üstgeçidin ‘üstünkörü’ rölevesini çıkardık ve ikna olduk: Evet, burası tıkanabilir!
Bir ucunda Ataköy Hafif Metro İstasyonu’nun çıkışı, diğer ucunda Şirinevler Meydanı, ortasında karşılıklı olarak metrobüs giriş-çıkış merdivenleri olan bu geçidi tıkayan şey ise köprü üstü işportacıları değil. Aksine, şaşırtıcı bir şekilde İstanbul ’da üzerinde işporta tezgâhı bulunmayan az sayıda geçitten birisi bu. Tıkanıklığın sebebi metrobüs ve İstanbul kart kullanımı merkezli alet edevat kulübeleri.

12 adımdan 5 adıma 

Yürüyerek bakalım neler var neler yok. Önce Şirinevler meydandan, Ataköy Hafif Metro çıkışına doğru gidip, bu yönde sağ kulvardayız. Saray merdivenleri görünümlü basamakları tırmandıktan sonra daralan geçide giriyoruz. İstanbul’da toplu taşımada kullanmak için aldığımız İstanbulkart ya da akbil için elektronik dolum makinesi karşılıyor bizi. Telefon kulübesinden büyükçe bir boyutta. Birkaç adım ötesinde, Metrobüs’e binerken İstanbulkartınızdan peşin olarak bedelin, eğer ‘kısa mesafe’ gittiyseniz üzerini tekrar kartınıza yüklemeye yarayan ‘İstanbulkart İade Makinesi’ bulunuyor. Az ilerde bu makineden tekrar var. Yoğunluk için normal... Zaten ebatları da büyük değil. Ancak yoğun zamanlarda önünde kuyruk olabiliyor.
Devam ediyoruz. Şimdi sağımızda metrobüs çıkış gişeleri var. Sırt sırta vermiş iki tane. Farklı yönlere gidebilmek için. Her biri birkaç telefon kulübesi büyüklüğünde ve aynısı sol kulvarda da yer aldığı için geçidin orta kısmını ‘darboğaz’ haline getiriyor. Örnekleyeyim, kalabalıkta ancak adım hesabıyla ölçebildim, kusuruma bakmayın: Normalde geçidin eni 12 adım, bu noktada 5 adıma düşüyor.

Kuyrukların başı sonu yok

Durmak yok yürüyoruz. İki tane daha İstanbulkart ve Akbil iade makinesi var. Ardından geçide çıkan bir yürüyen merdiven ile normal merdiven var...
Hiç durmadan turumuza devam edecek olursak bu kez Ataköy Hafif Metro çıkışından gelen kalabalığa karışıp, Şirinevler meydanına doğru geri gidiyoruz. Sağımızda su otomatı ve Elektronik dolum makinesi. Peşisıra ise buranın en kilit noktalarından birisi çıkıyor karşımıza: Elektronik kart doldurma gişesi. Bir memur vasıtasıyla hizmet alındığı için kuyruk kaçınılmaz. Ülkemizdeki ‘kaynak’ kültürü ve yoğun saatler göz önüne alınınca çoğu musibetin sebebinin bu nokta olduğunu çözüyoruz. Çünkü kuyruk hem yürüyenlerin önünü kesiyor hem de başı sonu belli olmayacak şekle giriyor kimi zamanlarda.
Yine iki tane sırt sırta vermiş metrobüs giriş gişesi bizi selamlarken, ilk kez karşılaştığımız ‘asayiş’i sağlayan güvenlik kulübesi de gözümüze takılıyor. Onun da boyutu telefon kulübesini aşan cinsten. Simetriye uyarak yerleştirilen İstanbulkart iade, İstanbulkart elektronik dolum ve İstanbulkart iade makineleri ise üçlü şekilde duruyor. Ardından kaotik meydana iniş yolculuğu başlıyor. Bu en kolayı, kalabalığa bırakın kendinizi gerisini o halleder! Metrobüsten inip istasyondan Şirinevler üstgeçidine çıkarken merdivende herhangi bir engele denk gelmiyorsunuz. Sonrasında köprü üstü engelleri. Yeterince karışık geldi mi? Bir de geçerken görün...