Kapağı yurtdışına atma rehberi

Kapağı yurtdışına atma rehberi
Kapağı yurtdışına atma rehberi
Müreffeh bir geleceğin 'göç etmekten' geçtiğine inananlara seçenek bol: "Kaçıp gideceğim buralardan!" derken ciddiyseniz, size 'Green Card'lı, vatandaşlık satın almalı imkânlarıyla dünyanın farklı köşelerinden yedi alternatif...
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Almanya’daki Türkiye kökenliler üzerinde yapılan bir araştırma şunu ortaya koymuş: Göç, ölüm ve boşanmadan sonra gelen en büyük depresyon nedeni. Ve her ne kadar insan ruhunda kapanmaz yaralar açsa da henüz bu değişimi tecrübe etmeyenlerin çoğunun hayalinde göç etmek... 

Müreffeh bir gelecek hayalinin yurtdışına kapağı atmaktan geçtiğine inananlara, günde birden fazla kez “Alıp gideceğim başımı ama ha!” düşüncesine gark olanlara, bu uğurda zaman artı para harcamayı göze alanlara yani niyetinde ciddi olanlara seçenek bol. 

Peki işin yolu yordamı nasıl? Başka bir ülkeye göç etmek eskisi kadar kolay değil. Zira vize alırken dahi ahiretin en zor sorularının Türk pasaportu sahiplerine yöneltildiği tecrübelerle sabit. Sınırlar tamamen kaldırılmadığı sürece hareket kabiliyetiniz kısıtlı. 
Her şeyi kitabına uygun halletmek isteyenler için ilk seçenek ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin göçmenlik programları. İsteyen çekilişe katılabiliyor, mesleğine güvenen kalifiye işçi statüsünden yararlanabiliyor. Banka hesabı dolu olanlar ise yatırım yaparak oturma iznini cebe indirebiliyor.

Bir diğer opsiyonumuz ise göç edilmek istenen ülkeden gayrimenkul satın almak. Krizle boğuşan bir ülkeden satın alacağınız bir ev yahut arsa, öncelikle oturma izni, orta vadede de vatandaşlık olarak dönebiliyor. Kesenin ağzını da biraz daha açarsanız vatandaşlık bile satın alabilirsiniz!

‘Kitaba aykırı’ ama en sık kullanılan yöntem ise hayatı illegal yollarla idame etmekten geçiyor. Pek tavsiye etmeyiz ama öğrenci vizesiyle gittiğiniz ülkede –kayıtdışı çalışarak- sektöre balıklama dalabilir, kurduğunuz network’lerle kim bilir belki sigortalı bir iş de kurabilirsiniz. Riskli, yine de denemeye değer mi? “Kaçıp gideceğim buralardan!” derken ciddiyseniz, işte size dünyanın farklı köşelerinden yedi alternatif...

Eli klavye tutanlara: NORVEÇ

Refah seviyesi hayal gücünü dahi zorlayan Norveç, her sene 32 bin işçi alıyor. İyi haber ise şu: Alınan işçilerin çoğunluğu bilişim sektöründe görevlendirilecek. Yani eli klavye tutan, yazılım sektörüne de katkı sağlayan biriyseniz, tek yapmanız gereken sizi istihdam edecek şirketi ikna etmek. Gerisi bürokrasinin işi.

Öğrenci ayağı göç ayağı: ABD

ABD’ye kapağı atmanın en kolay, lakin biraz tuzlu yolu öğrencilik. Ülkede üniversite ücretleri yıllık 20 bin dolardan başlıyor, dil kursları ise 5 bin dolar civarında. Öğrenci vizesiyle kayıt-dışı istihdamdan başlar, pizza dağıtmak, döner kesmek derken şansınız yaver giderse sigortalı bir işiniz dahi olabilir.

Çekilişli kuralı yeni hayat: ABD

Dedik ya şans diye. Talih kuşunun çevrenizde uçtuğuna inanıyorsanız, bir de Green Card çekilişini deneyin. ABD her sene 55 bine yakın kişiye, çalışma ve oturma hakkı sağlayan Green Card dağıtıyor. Türkiye kontenjanı ise 2500 civarında. Şansınız yüzde 3 bile değil ama denemeye değer…

Üç yılda vatandaş olun!: KANADA

Göç etmek için doğanlardansanız, listenizde Kanada muhakkak olmalı. Ülke, her yıl 250 bin göçmene kapı açıyor. Türkiye’ye ayrılan yıllık kontenjan ise 5 bin civarında. Ağırlıklı olarak mühendislik ve sağlık meslek grubundan kalifiye işçiler tercih ediliyor. Üç yıllık ikâmet vatandaşlık getiriyor.

Parası neyse verenlere: KANADA

“Amaaan ne göçü, parası neyse verelim” diyene… Cebiniz doluysa, tek lazım pasaportsa, ‘yatırımcı göçmen’ programını kullanabilirsiniz. Kanada, 400 bin dolar yatırım yapmayı taahhüt edenlere yatırımcı vizesi veriyor. Üç yılın sonunda vatandaşlık geliyor. Köşeyi dönmek ise sizin ticari becerinize kalıyor. 

Krizi fırsata çevirin: İSPANYA

Ekonomik kriz ile boğuşan İspanya, çareyi emlak satışında buldu. Hükümet, ev satın alan yabancıya oturma izni veriyor. Satın alınan evin ise minimum 500 bin euro değerinde olması gerek. Bu arada Madrid, Barselona gibi şehirlerde ev fiyatlarının hayli düşük seviyede olduğunu hatırlatalım. 

Bütçeniz geniş değilse: LETONYA


AB kimliğine sahip olmak istiyorum, ancak çok param yok” mu diyorsunuz? Eğer İspanya bütçenizi zorluyorsa, çareyi Kuzey’de aramak lazım. Baltıkların şirin ülkesi Letonya da ev alanlara vatandaşlık sağlıyor. Alacağınız gayrimenkulün kırsal kesimde alt limiti 72 bin, şehir merkezinde ise 144 bin euro.

GOA’da huzur...: HİNDİSTAN

Hippi-lerin yerleşip, Batı âdetlerini getirdiği Hindistan’ın Goa kenti, bir süredir home-office çalışanların da gözdesi. Hem İstanbul ’da hem de Goa’da merkezi olan yazılım şirketlerinde yer alabilir, hayatın tadını çıkara çıkara yaşayabilirsiniz. Önce oturum izni ve sonra da vatandaşlık almanız olası. Fakat Hindistan pasaportunun getirisini de bir oturup, etraflıca sorgulamak gerek.

Garanti AB pasaportu: MALTA

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Malta, 650 bin euro’ya vatandaşlık satmaya hazırlanıyor. Amaan deyip geçmeyin. Malta kimliği, AB kimliği demek. Avrupa’nın her yerinde oturma + çalışma imkânı demek. Ama zaten 650 bin: 650 BİN euro’muz olsa, Malta vatandaşlığına ihtiyacımız olur muydu be kardeşim?

Devlet size sponsor olsun: AVUSTRALYA

Avustralya’nın göçmenlik sistemi Kanada ve ABD’de oranla daha karmaşık ama başarması daha kolay. Zira her eyaletin kendine ait bir kotası var. Göçmen adayları, eyalet yönetimlerine sponsorluk başvurusunda bulunuyor. Eğer Avustralya’nın aradığı mesleklerden birine sahipseniz ve biraz da şanslıysanız, tüm kapılar size açılıyor.