Karadeniz santrallere karşı dalgalanıyor!

Karadeniz santrallere karşı dalgalanıyor!
Karadeniz santrallere karşı dalgalanıyor!
Zonguldak'ta termik, Rize'de hidroelektrik santrallere karşı eylemlerle halk tepki gösterdi.

ZONGULDAK / RİZE - Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Saltukova Beldesi’nde yapılması planlanan termik santralle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısı da, ellerindeki pankartlarla salonu dolduran yöre halkının sloganlarla tepki göstermesi üzerine yapılamadı.
Çebi Metal Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saltukova Enerji Santrali için Saltukova Lisesi salonunda halkı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Öztürk başkanlığında yapılan toplantıya İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel ve Saltukova Belediye Başkanı AKP ’li Adil Düzlü ile şirket yetkileri katıldı. Toplantıya başta TEMA olmak üzere çeşitli çevre derneklerinin temsilcileri ve halk da yoğun ilgi gösterdi. Katılım fazla olunca salon yetersiz kaldı. Çok sayıda kişi jandarmanın güvenlik önlemi aldığı okulun bahçesinde bekledi.
Çevre ve Şehircilik Müdürü Hasan Öztürk, toplantıyla ilgili bilgi verdi. Ancak ellerindeki döviz ve pankartlarla salonu dolduran halk, toplantının yapılmasını istemedi. Halk, santralle ilgili bilgi vermek isteyen Öztürk’ü, slogan atarak konuşturmadı. Kadınların bazıları, kürsüye kadar yürüyerek santrale karşı olduklarını söyledi. Halk, zaman zaman Belediye Başkanı Adil Düzlü’yü de istifaya davet etti.
Tepkiler üzerine Hasan Öztürk, toplantının yapılamadığına yönelik tutunak hazırlattı. Ancak Ziraat Mühendisleri Odası temsilcisi Ayşe Uzun, tutanağa halkın tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığı cümlesinin eklenmemesine tepki gösterdi. Bunun üzerine halk tutanağın yırtılmasını istedi. Söz konusu cümlenin tutanağa eklenmesinin ardından Öztürk ve beraberindekiler salondan ayrıldı. Halk da toplantıyı yaptırmamanın sevinciyle salondan ayrıldı.

 

 

RİZE'DE DE EYLEM

Öte yandan Rize’nin doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi’ndeki maden suyu kaynağının yer aldığı Şimşirli Köyü’nde yapımına başlanan hidroelektrik santral (HES) projesine karşı çıkan köylüler oturma eylemi yaparak İkizdere karayolunu ulaşıma kapattı.
Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi’nde bir HES projesi bitiyor, diğeri başlıyor. Mahkeme kararları ve yöre halkının protestolarına rağmen yapımı tamamlanan 3 HES projesinin ardından, bu kez de maden suyu kaynağının bulunduğu Şimşirli Köyü’nde HES yapımı için çalışma başlatıldı. Şimşirli Köyü girişinde toplanan yaklaşık 500 kişi, ’Deremiz köyümüz, köyümüz deremiz’ pankartı ile İkizdere karayolunu kapattı. Jandarmaya rağmen 1 kilometre mesafedeki HES inşaat alanına doğru yürüyüşe geçen kalabalık, ’Kararlıyız, haklıyız, kazanacağız’, ’Şimşirli’de HES’e hayır’ ve ’Maden suyu bizimdir, bizim kalacak’ sloganlarıyla şantiye sahasına yaklaştı. Köylülerin yolu jandarma tarafından kesildi ve tartışma yaşandı. 

YOLDA OTURMA EYLEMİ Jandarma’nın yürüyüşe izin vermemesi üzerine köylüler karayolunda oturma eylemine başladı. Bir süre karayolunda oturan köylüler daha sonra geri dönerek köy girişine doğru yürüyüşe geçti. Yolu kapatan köylülerle Jandarma komutanı arasında sert tartışmalar yaşandı. Ancak köylüler yolu açmadı. Köy girişinde bir süre daha oturma eylemi yapan grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından maden suyu kaynağının yanında toplandı. 

'KIRGIN VE KIZGINIZ’

Burada konuşan Şimşirli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hızır Özcan, köylerinde yapımına başlanan HES projesinin felaket projesi olduğunu söyleyerek, kırgın ve kızgın oldukları ancak ümitsiz olmadıklarını söyledi. HES yapımının köyleri için faydalı olacağına ikna olmadıklarını ifade eden Özcan, "Maden suyumuz, köyümüzün sembolü olan şifalı bir sudur. Bu proje onu yok edecek. Kırmızı pullu alabalığımız, derede su kalmayacağı için yok olacaktır. Yapımcı firma dürüst davranmayarak köylüleri bilgilendirmemiş, onaylarını alma gereği duymamıştır. Hazırlattığı rapor eksiklerle doludur. Maden suyumuzdan, alabalığımızdan, balımızdan ve dağ horozumuzdan bahsetmemiştir. Yapımcı firmanın tutumu ve tarihten gelen husumet bazı tatsız hadiselerin tekrarlanma riskini artırmıştır.’
Grup daha sonra alkış ve ıslıklarla dağıldı. (Ersin ERCAN-Gürkay GÜNDOĞAN-Muhammet KAÇAR/DHA)