'Karanlıkta bütün kediler siyahtır'

'Karanlıkta bütün kediler siyahtır'
'Karanlıkta bütün kediler siyahtır'

Bay J (solda) ve Geveze yaklaşık 20 yıldır radyoculuk yapıyor. Kısa bir süre önce Virgin Radio ya geçen ikiliden Geveze her gün 06.30-10.00, Bay J ise 18.00-20.00 arası mikrofon başında. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

Usta radyocular Bay J ve Geveze, her cuma 23.00'te NTV ekranlarında 'Fazla Mesai' yapıyor. İkiliyle, kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırdıkları yeni programlarını konuştuk
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elif.turkolmez@radikal.com.tr / Arşivi

Fazla Mesai ne hakkında bir program?
Bay J: Kadın-erkek ilişkileri hakkında, eğlenceli bir talk-show programı diyebiliriz. Şafak Bakkalbaşıoğlu’nun projesinden yola çıkarak, kurcaladık ettik, Geveze bir şeyler ekledi, ben bir şeyler ekledim ve bu çıktı ortaya. Konuklarımız geliyor, Geveze’nin konuğu onu, benim konuğum beni destekliyor. Ben genelde ‘kötü adam’ oluyorum tabii. Yani Geveze, “Erkek aldatmaz” diyorsa ben “Aldatır” diyen taraf oluyorum.
Geveze: Ben Bay J’nin konuğunu ikna etmeye çalışıyorum bu arada, ya da o benimkini. Günün sonunda yaptığımız şey, toplumdaki o konuyla ilgili pek çok şeyi masaya koymak ve komik bir şekilde konuşulmasını sağlamak. Gündem yaratmak filan değil. İşte üçümüz burada oturup ne konuşursak, nasıl sohbet edersek orada da onu yapıyoruz aslında. Ben ‘duygusal adam’, Bay J ‘zıpır adam’ oluyor. 

Roller aslına uygun mu dağıtıldı?
Geveze: Ben biraz daha duygusal bir adamım, doğrudur. Bay J de duygusal aslında ama o duygusallığını bir şekilde gizliyor.
Bay J: Sanırım duygusallığım patavatsızlığımla örtülüyor. O kadar net ve patavatsızca konuşuyorum ki insanlar ‘bu adam herhalde bir odun, her şeyi bu kadar net ve keskin ifade ediyorsa öyle de yaşıyordur.’ diye düşünüyor. Aslında öyle değil ama düşündüğüm şeyi, düşündüğüm şekliyle ifade etmeyi tercih ediyorum. 

‘Öncesinde bir yemek yiyelim’ size angarya yani?
Bay J: Öyle de diyebiliriz. Ama Geveze pastanede birer limonata bile içmek isteyebilir.
Geveze: O kadar değil ama mümkünse, sinemaya gidelim, hatta korku filmi olsun, gerilelim, birbirimize yaklaşalım. Oradan çıkınca bir şeyler yiyelim ve o gece aramızda hiçbir şey olmasın isterim. Kızı evine bırakayım, öpmeyeyim bile. Ama sonra telefon açayım. 

Bay J: Sinema mı?
Geveze: Tabii abi. Sinema duygusal yakınlaşma için en uygun mekândır.
Bay J: Karanlık tabii.
Geveze: Karanlık diyor yahu.
Bay J: Hayır yani, karanlıkta kadının yakınlaşmak isteyeceğin kadar hoş olup olmadığına bakmazsın. Çünkü karanlıkta bütün kediler siyahtır. (İkisi aynı anda söylüyor.) 

Sadece kadın-erkek arasındaki ilişki mi bu programın konusu olabilir? Yoksa bir gün çıkıp eşcinsel ilişkiler hakkında da tartışır mısınız?
Bay J: Çoğunluk kadın ve erkeğin yaşadığı ilişki olduğu için biz daha çok kadın-erkek ilişkilerinden söz ediyoruz. Eşcinseller de kavgalar ediyor, ilişkide iktidar kurmaya çalışıyor. Kadın-erkek ilişkisinde olduğu gibi tıpkı. 

Ama söz etmezseniz söz etmemiş olursunuz...
Geveze: Ben kadın ve erkek ilişkisinden söz ederken sadece kadın erkek ilişkisinden söz etmiş olduğumuzu düşünmüyorum. Hem eşcinsel ilişkilerden hem de diğer ilişki türlerinden söz etmiş oluyoruz zaten. 

Sosyolog olmak gerekmiyor ama yine de, ilişkiler hakkında konuşabilme bilgisi nereden?
Bay J: İkimiz de çok uzun yıllar ilişki yaşamış insanlarız. Evlendik, çocuk yaptık, ben sonra boşandım filan. Bir de bu konularda konuşmak için bir ehliyete ihtiyaç yoktur ki. Dünyanın en eski mevzusu ve üzerine konuşulacak pek çok şey var.
Geveze: Son on beş yıldır radyoda her gün en az sekiz dinleyicinin fikrini alıyorum bu konuda. Hasbelkader Türkiye ’nin geneline hakimim diyebilirim. Kadın-erkek ilişkileri leb-i derya bir konu, herkes farklı düşünüyor ve herkesin kafasında kendine göre tanımlar var. Ayrıca ilişki evrensel bir konu. Küçük oğlum altı yaşında ve geçen gün gelip bana, “Baba, ben bir kıza âşık oldum” dedi. “Ne yaptın peki?” dedim. “Hiçbir şey” dedi. “Niye?” dedim, “Evlenmeden olmazmış” dedi.
Bay J: Nasıl bir eğitim verdiysen çocuğa...
Geveze: Çocuk altı yaşında, ne diyeceksin, peki diyorsun. Sen nasıl eğitim verdin?
Bay J: Ben, “İlk öpüştüğüm kadın annendi. Evlendik, sen doğdun.” diyorum. 

Sizin için klişe bir Türk erkeği ve Türk kadını tanımı var mı?
Geveze: Türk kadını aileyi yönetir. Evde benim sözüm geçsin ister.
Bay J: Allah aşkına kararı erkeğe bıraksanız hiçbir gün evlenmek ister mi? Kadın evlenmek ister, kadın karar verir. 

Evlilik programlarında evlenmek isteyen pek çok erkek de görüyoruz.
Geveze: Onlar bence bir miktar reklam olsun diye çıkıyor o programlara. Evlenmek istesem televizyona çıkar mıyım, deli miyim ben?
Bay J: Yalnızlık katlanması en zor şeylerden biri. Kimse yalnız kalmak istemez. Tuvalete kaç kere çıktığını paylaşmak isteyeceğin zaman geliyor.
Geveze: Biraz da anneleri tarafından yönlendiriliyorlar tabii. Türk erkeği annesi tarafından pamuklarda büyütülür. “Anneee suuu” diye bağırır susayınca. Evlenince karısından aynı muameleyi görmek ister. “Ayşegül suuu” der, Ayşegül, “Kalk kendin al” deyince şaşırır.
Bay J: Bu yüzden erkekler annelerine benzeyen kadınlarla evlenir. Türk erkeği karısını dinlemiyor. “Maç bitince” diyor.
Geveze: Ama işte tıpkı grupla koşmanın daha az yorucu olması gibi, bu uzun maratonda da biriyle birlikte koşmak istiyorsun. Yalnız koşuyorsan motivasyonunu kaybedersin. O yüzden birine ihtiyacın var. Mesela senin A ve B gibi ihtiyaçların var, onun da C, D. Eğer bunları karşılarsan uzun süre koşuyorsunuz. Yok o, B ihtiyacını karşılayamaz hale geliyorsa sen başka birini aramaya başlıyorsun.
Bay J: Benim bir teorim var: Dünyadaki her şey kadın-erkek ilişkileriyle ilgilidir. Mesela sana bir şey sorayım abi, 20 senedir radyo programcısısın. Kadınlardan gelen iltifatlar mı daha çok hoşuna gidiyor, erkeklerden mi?
Geveze: Kadınlardan tabii.
Bay J: İşte bunun için yapıyoruz biz bu işi.
Geveze: Zaman zaman stüdyoda misafirlerimiz oluyor. Eğer bu bir kadınsa stüdyodaki beş erkeği görmeniz lazım. Adamlar ağır şovmene dönüşüyor bir anda. Uçuyorlar.
Bay J: Kadın erkeği ve erkek kadını inanılmaz değiştirir. 

Konuşurken rahatsınız da, kadınlarla ilişkinizde gerçekten samimi olabiliyor musunuz?
Geveze: Ben çok patavatsızım yahu. İçimden ne geliyorsa söylerim. Güzel bir kadın görürsem bunu ona söylemekten çekinmem. Geçen, çok güzel bir kız gördüm ama nasıl güzel, bebek gibi. “Lütfen ellerini sıkabilir miyim?” dedim. Yine mesela, çok güzel dekolteli olan bir kadın görmüştüm ve “Gördüğüm en güzel dekolte” demiştim. Kadın bana çantasıyla vurmuştu oysa yanımda sevgilim vardı zaten.
Bay J: Şu hayatta kadınlara iltifat etmeyi en iyi beceren adamlardan biridir Geveze.

‘Toplumun hassasiyetlerine dikkat etmek gerek’
Bay J ve Geveze altı yaşından beri arkadaş. İkisi de konservatuvar mezunu. Bay J opera, Geveze koro solisti. Şarkı söylemeye bayılıyorlar. Sohbet esnasında Geveze’nin elinden cümbüş, Bay J’nin dilinden ‘Bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım İstanbul’un’ şarkısı düşmüyor. Programda olanlar, öğrenci evi havasını yakalamış salonlarında da aynen vuku buluyor. 

Programa tepkiler nasıl?
Bay J: Eğlendiğiniz her halinizden belliydi diyor insanlar. İstediğimiz de buydu tamamen. Program içinde bu eğlencenin yapay bir eğlence değil de tüm doğallığıyla gerçekleşen bir şey olduğunu hissederse insanlar çok sevilen ve sürekliliği olan bir program olacağına inanıyoruz. 

Bir metin yazıyor musunuz?
Geveze: Yok hayır, tam bir metin diyemeyiz. Ama başlıklar çıkarıyoruz tabii. İzledikleriniz çoğunlukla programın seyrinde ortaya çıkıyor. 

Son zamanlarda sansürün muhtelif tezahürleriyle giderek daha sık karşı karşıya kalıyoruz. Böyle bir durumda cinselliğin de konuşulduğu bıçak sırtı bir konuda program yapmaktan çekiniyor musunuz?
Geveze: Her toplumun olduğu gibi Türk toplumunun da çeşitli hassasiyetleri var. Programda bunu göz önünde bulundurarak konuşuyoruz. Ben, insanların hassasiyetleri olmasını normal karşılıyorum. Mesela hiç unutmam bir keresinde radyoda tellaklarla ilgili bir espri yapmıştım ve insanlar buna tepki gösterdi. Kötü niyetli değildim ama demek ki öyle anlaşılmış. Niyetiniz kötü olmasa da insanların hassas oldukları konularla ilgili konuşurken dikkatli olmak lazım.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Türkiye

  ,

  Sohbet

  ,

  Yemek

  ,

  Reklam

  ,

  Dekolte

  ,

  Akşam

  ,

  Show