Karar açıklandı:?Rejans 77 yıllık yerinde kalacak

Karar açıklandı:?Rejans 77 yıllık yerinde kalacak
Karar açıklandı:?Rejans 77 yıllık yerinde kalacak

Köklü bir Rus lokantası olan Rejans?ın sarı votkası çok meşhur.

Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’un en köklü lokantalarından Rejans’ın yaklaşık 77 yıldır bulunduğu mekândan tahliyesine ilişkin, mal sahibi tarafından açılan dava Rejans’ın lehine sonuçlandı. Yaklaşık bir yıldır süren mahkemenin son duruşmasında davacının tahliye istemi ‘Rejans gibi köklü bir kültürel kurumun yerinde faaliyet göstermesi gerektiği’ gerekçesiyle reddedildi.
Davacılardan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan emekli Prof. Emel Çelebioğlu, ‘müzikli Rus lokantası’ işletmek üzere binaya ihtiyacı olduğu için Rejans’ın tahliyesini istemişti ancak Beyoğlu 3. Sulh Hukuk Mahkemesi iddianın ‘zorunlu, samimi ve gerçekçi’ olmadığına hükmetti.
Önceki gün, Galatasaray Olivya Geçidi’nde bulunan Rejans’ta yapılan basın toplantısında konuşan restoran işletmecisi Erdal Sezener, “Rejans sadece bir restoran değil, İstanbul’un bir parçası. Murat Belge ‘Çok şükür Rejans hâlâ yaşıyor’, Enis Batur ‘Rejans’ın yok olması ya da yer değiştirmesi İstanbul için Galata Kulesi’nin yok olması ya da yer değiştirmesinden farklı değildir’ derken İstanbul’a ihanet edemezdik. Derdimiz daha çok kazanç olsaydı zaten çıkardık, amacımız Rejans’ın yıllardır sürdürülen geleneğini yaşatmak” dedi.
Rejans’ın İstanbul için tarihi ve kültürel bir değer olduğunu söyleyen Sezener, tahliye sürecinde kendilerine destek olan tüm ‘Rejans dostlarına’ teşekkür etmeyi de unutmadı.