'Karikatür Oscar'ları verildi

'Karikatür Oscar'ları verildi
'Karikatür Oscar'ları verildi

Birincilik ödüllerini Ertuğrul Günay ile Sema Doğan birlikte verdi.

'Karikatür Oscarı' olarak kabul edilen Aydın Doğan Karikatür Yarışması'nın ödülleri önceki akşam sahiplerini buldu. Bu yılın birincilik ödülünü Doğan Arslan ve İranlı Javad Alizadeh paylaştı

29. Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nın ödül töreni Hilton Convention Center’da yapıldı. ‘Tanini’ grubunun mini bir konser verdiği ödül törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve eşi Sema Doğan, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ve Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması gelecek yıl otuz yaşına basıyor. Bu, yarışmamızın dünya karikatür coğrafyasında önemli bir yere sahip olduğunun bir işareti” dedi. Yurtdışı etkinliklerinin sadece Amerika ile sınırlı olmadığını belirten Fetvacı, “Karikatürlerimiz NY’deki Birleşmiş Milletler sergi salonlarının yanı sıra Brüksel’de Avrupa Parlamentosu salonlarında, Japonya, Çin, Romanya, Pakistan, Yunanistan, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de sergilendi” şeklinde konuştu
Ertuğrul Günay ise “Karikatür, yazılı basında evrensel dile sahip türlerden biri. Köşe yazısını okuyup anlamak için, onun yazıldığı dilin bilinmesi gerekirken, karikatürün evrensel bir anlatım tarzı var. Bu yıl ‘Arap Baharı’ üzerinden ele alınan yarışmada birinciliği paylaşan eserlerden biri henüz tamamlanmamış, ikincisinde ise tüm olup bitenlere iliştirilmiş bir yaşam bulunuyor. Her ikisi de ilginç seçimler” diye konuştu.
Yarışmada birinciliğe Doğan Arslan ile İranlı Javad Alizadeh, ikinciliğe Sırbistan’dan Vladimir Stankovski, üçüncülüğe Polonya’dan Pawel Kuczynski değer görüldü. Seçici Kurul, Brezilya’dan Jose Antonio Costa’yı, Belçika’dan Ludo Goderis’i, Türkiye ’den Musa Gümüş’ü, Muhittin Köroğlu’nu, İran’dan Aliyeh Mazaheri’yi, Brezilya’dan Rodrigo Mineu, İran’dan Negin Naghiyeh, Ukrayna’dan Sergey Riabokon, Brezilya’dan Raimundo Waldez, Çin’den Cai Weidong ve Hollanda’dan Bert M. L Witte’yi başarı ödülüne layık buldu.
Yarışmada birincilik ödülü alan sanatçılara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından plaket verilirken, birincilik ödülü 8 bin dolar, ikincilik ödülü 5 bin dolar, üçüncülük ödülü 3 bin 500 dolar, başarı ödülü 500 dolar da sahiplerine verildi. Birincilik ödüllerini Ertuğrul Günay ile Sema Doğan, ikincilik ödülünü Hüseyin Avni Mutlu ve Sema Doğan, üçüncülük ödülünü TGC Başkanı Orhan Erinç ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı sundu. Başarı ödülüne layık görülen Bert Vitte hayatını kaybettiği için plaketini eşi aldı.