Karikatürün en iyisi Polonya'dan

Karikatürün en iyisi Polonya'dan
Karikatürün en iyisi Polonya'dan

30. Aydın Doğan Karikatür Yarışması nın birincisi Polonya dan Krzysztof Grzondziel oldu.

Bu yıl 30'uncusu düzenlenen prestijli Aydın Doğan Karikatür Yarışması'nda birinciliği Polonya'dan Krzysztof Grzondziel kazanırken Türkiye'den Asuman Küçükkantarcılar ikinci seçildi.

‘Karikatür yarışması’ denilince dünyada da ilk akla gelen etkinliklerden Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nı bu yıl Polonyalı sanatçı Krzysztof Grzondziel kazandı. Geçmişten günümüze savaşların yarattığı tahribatı anlattığı karikatürüyle birinci seçilen Grzondziel, 8 bin dolar para ödülünün de sahibi oldu.
Bu yıl 30’uncusu düzenlenen Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda ikincilik ödülü Türkiye ’den Asuman Küçükkantarcılar’a verildi. Başkanlığını Çek Cumhuriyeti’nden ünlü çizer Adolf Born’un yaptığı, Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Piyale Madra, Robert Jnkoff ve Tan Oral’dan oluşan seçici kurul, Lüksemburglu Pol Leurs’un karikatürünü üçüncü seçti. Yarışmada ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 3 bin 500 dolar para ödülü veriliyor.
77 ülkeden 2 bin 544 karikatürün katıldığı yarışmanın jürisi jürisi önceki gün Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki Işıl Club’ta toplandı. Ön elemeyi geçerek finale kalan 234 eseri değerlendiren seçici kurul, Ali Raşit Karakılıç, Paulo Verscchoeren, Rodrigo Machado Da Rosa, Sajad Rafeei, William Rasoanaıvo, Rafael Correra, Mojtaba Ejder Panah, Majid Amini, Jose Antonio Garci Nieto, Hamet Bazrafkan, Didie Sri Widiyanto ve Amir Catic’in karikatürleri de başarı ödülüne değer gördü. Başarı ödülü kazanan 12 karikatüriste de 500’er doları ödül verilecek.
Yarışmada ödül kazanan karikatürler, 29 Haziran’a kadar Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi’nde...

 

Karikatür tokat atmalı