'Karımı aldatmışlığım var, o da biliyor'

'Karımı aldatmışlığım var, o da biliyor'
'Karımı aldatmışlığım var, o da biliyor'
Çiçek Abbas İlyas Salman, uzun süre sonra ilk röportajını verdi. Salman, eşini aldatmasından arkadaşlarının kendisine 'deli' gözüyle bakmasına kadar hayatına dair pek çok ayrıntıyı anlattı.

RADİKAL - 'Çiçek Abbas' ve 'Banker Bilo' filmlerindeki rolü ile Türk sinema tarihine adını yazdıran İlyas Salman, ödülleri ve farklı duruşuyla ölene kadar sinemada olmak istiyor.

Yakışıklı bir jön gibi kabul görmeyi isteyen aktör ile, eşini aldatmasından deliliğine kadar her şeyi Posta'dan Canan Duranyıldız'a anlattı.

İşte o röportajından dikkat çeken bölümler şöyle:

Sana ‘deli’ diyorlar İlyas Salman!

Salman: Önce insan sonra sanatçı olmaya çalışan biriyim. Beni deli göstermeye çalışan bir kesim var, farkındayım. Öyle yansıtıyorlar.
Ters köşe oldum, ne yalan söyleyeyim!

Salman: Ne kadar uyumlu ve bilgili olduğumu gördün sanırım ondan. Ben ödül alsam bile, onu el altından iç edip vermiyorlar. İnsanlığım, vicdanlılığım ötekilere batıyor!
Neden ama!

Salman: Biz neden değerini bilmeyelim ki, saçmalık! Bunu ben bilemem, ama beni gören, değerimi bilen biliyor zaten. Üç beş tane burjuva anlamıyorsa ne yapabilirim ki? Çünkü kimin ne mal olduğunu daha gözünden anlıyorum, belki o yüzden aralarında istemiyorladır...

Çok komik biriyle karşılaşırım zannetmiştim ama...

Salman: Entellektüel ve sakin, duygusal biriyimdir. Filmlerim sende öyle bir izlenim yaratmış. Diğer canlılardan bir farkım olsun diye düşünüyorum; entellektüelliğim ondan. Yüzlerce şiiri de ezbere biliyorum. Bir de sol eğilimliyim.

‘Beyaz Türk’ olarak doğsaydın, solcu olur muydun, şeytan dürtüyor beni!

Salman: Nazım Hikmet fakir doğmadı Canan! Ama yolunu buldu. Genco Erkal’a bak! O da istese iyi bir hayatı olurdu... E İlyas da o yolu bulurdu. Hamal bir babadan doğmuş olmam işi kolaylaştırmadı yani anlayacağın. Öyle de dışlayacaklardı, böyle de!

Uzaktan bize nasıl bakıyorsun?

Salman: Beni anlamadığınızı mı kastediyorsun? Üzülmüyorum, bir sebebi var biliyorum, nedensiz sonuç olmaz çünkü. Fazla ve farklı düşünüyorum, değiştirmeye çalışıyorum yanlışları; e tabii bunun bir bedeli olacak. Ödüyorum da.

Neyi dert edinirsin İlyas?

Salman: Hatırlanmamak galiba... Emek ettiğin şeyde sonra seni anmazlarsa. O zaman işte dert edinirim.
Babanın da lakabı ‘Deli Vahap’mış?

Salman: Evet! Genetik gibi duruyor değil mi? Ağalık sistemine karşı çıkan bir adamdı, ‘ağaya çalışıp 3’ün 1’ini alacağıma, kendim kazanıp kendim yerim’ dermiş hep. Ben de biraz onun cinsindenim galiba. Onun da ağzı bozuktu, benim de.

Peki arkadaşların nerede? Şener Şen, Yavuz Turgul nerede? Hani diyorsun değil mi?

Salman: Arzu Film döneminde Yavuz’la çok tartışırdık, bakış açımız farklıydı. Şener’le hâlâ görüşüyoruz. Gerisi bana anormal diyor. Bu düzende bana göre gerisi anormal! Bu düzende normal olmak anormal!

Yani eski oyuncu arkadaşların mı?

Salman: Evet Canan, onlar anormal, ben değilim! Ne oldu şimdi onlara? Benim dergahım başka.

Başka bir hayatın mı var?

Salman: Dünyada en pis kokan şey düşüncedir! Bak ben, normal bir evde oturuyorum, karım halden balığını alıyor. Bodyguard’larım yok, yok!

Şener Bey, Yavuz Bey; kendini saklayan isimler mi?

Salman: Evet! Şimdi daha net oldu galiba! Ben bir cıbıldak İlyas! Kendimi gizlemedim.

Eşin Gülser Hanım ile evliliğin çok uzun yıllardır devam ediyor...

Salman: E içinde bulunduğum camiaya ait değilim; o yüzdendir. 2 çocuğumuz var, kız ve erkek. Onlara iyi bir anne ve baba olmaya çalışıyoruz.

Hiç aldattın mı eşini? Evet!

Salman: O da biliyor bunu! Ama sadece tensel bir ilişkiydi. İkimiz de biliyorduk bunu; ama yüz göz olmadık. Aşık olmadım; olsaydım ona boşanmayı teklif ederdim.

Tensel olunca boşanma sebebi değil mi?

Salman: Bu ne be! Elbette aldatma ve boşanma sebebi. Ama o kadar kısa bir şeydi ki yuvamı yıkmaya değmezdi.

Neden aldatır ki insan be!

Salman: Benimkini sayma, ama erkek öyle bir şey. Evde bulamazsa, kazandığını götürür yüksek kaldırımda duran bir kadına öder. Cinsellik kadar güzel bir ihtiyaç yoktur. Elzemdir!

Nasıl birisin sen?

Salman: Ben mi? Açın tekiyim! Yanlış anlama! Yemek anlamında değil! Kültürel anlamda, entellektüel anlamda. Okumak, anlatmak ve daha fazla bilme isteğim çok var.