Karizmatik aktör bu kez Başkan Lincoln

Karizmatik aktör bu kez Başkan Lincoln
Karizmatik aktör bu kez Başkan Lincoln

Abraham Lincoln

Amerikan tarihinden karakterlerle tanınan İngiliz aktör Daniel Day-Lewis'in yeni rolü Başkan Lincoln. Yönetmen Steven Spielberg, on yıllık projesini yakında çekmeye başlıyor

Büyük rollerin karizmatik aktörü Daniel Day-Lewis, bu kez de Amerikan başkanı Abraham Lincoln’ü canlandırmaya hazırlanıyor. Bir süre önce Steven Spielberg’ün ‘Lincoln’ adıyla Amerikan tarihinin en önemli politik kişiliklerinden biri olan eski başkanın hayatını anlatacağı açıklanmıştı. Haftasonu Spielberg’ün yapım şirketi DreamsWorks, başrolü Danile Day-Lewis’in üstleneceğini duyurdu. 

2012’de izleyeceğiz
Lincoln filmi Doris Kearns Goodwin’in ‘Team of Rivals’ adlı kitabından uyarlanacak. Stüdyonun açıklamasına göre yazar Goodwin ve Day-Lewis, şu sıralar Lincoln’ün siyasete atıldığı Illinois’ye giderek çalışmaya başlamış bile. Filmin önümüzdeki sonbahar çekilmesi ve 2012 sonunda gösterime girmesi planlanıyor.
Spileberg kitabın film haklarını 2001’de satın almış ve o zaman başrolü Liam Neeson’ın oynayacağı açıklanmıştı. Ne var ki bir kaç ay önce Neeson bu rol için artık yaşlandığını açıklayıp projedern çekildi. Öldürüldüğünde Lincoln, 56 yaşındaydı; 58 yaşındaki Liam Neeson yerine rolü üstlenen DayLewis ise 53 yaşında. Filme konu olan kitapta ‘Amerikan İç Savaşı’ sırasında Başkan Lincoln ile kabinesi arasındaki çekişme anlatılıyor. Kitabı senaryoya uyarlama işini de Tony Kushner üstlendi. 1861 yılında Başkan olan Abraham Lincoln ‘İç Savaş’ sırasında ülkenin dağılmasını önlediği ve köleliği kaldırdığı için Amerikan tarihinin en önemli siyasi kişiliklerinden biri kabul ediliyor.
1865’te süikaste kurban giden Lincoln’ü bir İngiliz aktörün canlandıracak olması ise kimi çevrelerin eleştirisini alıyor. Buna karşın, daha önce Anthony Hopkins, Michael Gambon, Kenneth Branagh gibi pek çok İngiliz aktörün ABD başkanlarını canlandırdığı dile getiriliyor.

İngiltere ’den ithal ABD başkanları 

* Anthony Hopkins, 1997’de Amistad’da John Quincy Adams’ı ve 1995’te Richard Nixon’ı canlandırdı. 
* Donald Moffat, 1983’de The Right Stuff filminde Lyndon B Johnson’ı oynayan ilk İngiliz oldu. 
* Michael Gambon, 2002’te ‘Path to War’da Lyndon B Johnson’ı tekrar canlandırdı. 
* Kenneth Branagh, 2005 tarihli televizyon filmi ‘Warm Springs’de Franklin D Roosevelt oldu. 
* Dan O’Herlihy 1977’de MacArthur filminde Franklin D Roosevelt’ti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İngiltere

  ,

  Abraham