Katliam mağduru Alman ailelerden mektup

BERLİN - Almanya’nın Stuttgart kenti yakınlarındaki Winnenden kentinde bulunan Albertville Lisesi’nde silahlı saldırıda öldürülen öğrencilerden altısının aileleri açık bir mektup yayımlayarak, televizyonda daha az şiddet filmlerinin gösterilmesini ve şiddet içeren bilgisayar oyunlarının yasaklanmasını talep etti. Kleisch, Marx, Minasenko, Nalepa, Schober ve Schweitzer aileleri tarafından Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Başbakan Angela Merkel ve Baden-Württemmberg Eyaleti Başbakanı Günther Oettinger’e yönelik olarak yazılan mektup, ‘Winnender Zeitung’ adlı yerel gazetede yayımlandı. 

Şiddet kotası istediler
Aileler, kaybettiklerinin acısını yaşamalarına rağmen, ikinci bir Winnenden olayının yaşanmaması için bazı taleplerde bulunmak istediklerini söyledi. Televizyonun bir bilgi ve eğlence aracı olması gerektiğine dikkat çeken aileler, televizyon kanallarına belirli bir şiddet kotası getirilmesini, hedefleri mümkün olduğu kadar çok insan öldürmek olan bilgisayar oyunlarının da yasaklanmasını istedi.
Almanya’da 14 yaşını dolduran çocukların silah alabildiğine de işaret eden aileler, yaş sınırının 21’e yükseltilmesini ve silah yasasına uymayanların daha ağır cezalandırılmasını talep etti. Aileler ayrıca, katilin adının da basında fazla anılmamasını ve fotoğraflarının her yerde gösterilmemesini talep ederek, aksi takdirde ‘taklitçi gençlerin’ katili kahraman gibi görebileceği uyarısında bulundu.
17 yaşındaki Tim Kretschmer, 11 Mart’ta babasına ait olan bir silahı alarak, eski okulu Albertville Lisesi’ne saldırmış, burada dokuz öğrenci ve üç öğretmeni öldürdükten sonra olay yerinden uzaklaşmış, üç kişiyi daha öldürdükten sonra intihar etmişti. (aa)