Kavurucu tehlike hafife mi alınıyor?

Amerikan Bilim Konferansı'nda sunulan raporlar, iklim değişikliğinin sonuçlarının sanılandan daha yıkıcı olacağına dikkat çekti. Uzmanlara göre, bilgi kirliliği yüzünden tehlikenin boyutu göz ardı ediliyor

CHICAGO - “Küresel ısınma hafife alınıyor!” Bu sözler iklimbilimcilerin tüm dünya hükümetlerine ve vatandaşlarına yaptığı en son ve en ciddi uyarının başlangıcı. Uyarılara göre, küresel ısınmanın sebep olacağı doğal felaketler sanılanın üstünde olumsuz etki yaratacak.
Hükümetlerarası Küresel Isınma Paneli’nden (IPCC) çıkan sonuçları ABD’nin Chicago eyaletinde yapılan Amerikan Bilim Konferansı’nda anlatan iklim profesörü Chris Field “İnsanlar tehlikenin farkında değil, iklim değişiklikleriyle ilgili haberleri her gün duymaktan dolayı bilgi kirliliği yaşanıyor ama global ısınma sandığımızdan daha büyük felaketlere yol açacak” dedi. 2000 ile 2007 yılları arasındaki araştırmanın sonuçlarına göre son yedi yılda tüm dünyada üretilen sera gazı beklenen değerlerin çok üstünde. Field, hava sıcaklıklarının da beklenenden hızlı arttığını, öngördükleri tüm gelişmelerin çok hızlı yaşandığını ve acil müdahale yapılmadığı sürece küresel iklim değişikliklerinin sonuçlarının çok hızlı bir şekilde görüleceğini söyledi.

Isınma oranları korkutuyor
Küresel ısınmanın 1.1 ile 6.4 derece arasında değişen değerlerde yükseleceğini öngören iklimbilimciler bu oranların doğal dengeyi olağanüstü anlamda bozacağını söylüyor. Hindistan ve Çin’deki kömür kullanımının küresel ısınmayı ciddi anlamda etkilediğini söyleyen uzmanlar elektrik ve bioyakıt kullanımının hükümet projeleriyle desteklenmesini istiyor.
Toplantıda söz alan Stanford Üniversitesi’nden Holly Gibbs, küresel ısınmadan mümkün olduğunca az etkilenmenin en önemli yolunun bioyakıt kullanmak olduğunu söyledi. Gibbs, dünyayı saran ekonomik krizin de bu yolla aşılabileceğine dikkat çekti. (afp)