Kaybedenin testosteronu düşer

Kaybedenin testosteronu düşer
Kaybedenin testosteronu düşer

Obama?ya destek verenler, ?zafer coşkusu?yla testosteron seviyelerini korudu. McCain?i (sağda) destekleyenlerin hormon seviyeleriyse düştü.

ABD'de ilginç bir araştırmaya imza atıldı: Geçen yıl seçim gecesi McCain'cilerin testosteron seviyesi düştü, Obama'yı destekleyenlerdeyse değişiklik olmadı

WASHINGTON - ABD’de yapılan araştırmaya göre geçen yıl seçimi kaybeden Cumhuriyetçilerin başkan adayı John McCain’in seçmenlerinin seçim gecesi testosteron düzeyinde düşüş görüldü. McCain ve Obama’ya oy verenler üzerinde yapılan araştırmada, başkan adayının, Barack Obama’ya karşı yarışı kaybetiğini öğrenen McCain’in seçmenlerinin vücutlarında testosteron seviyesinin seçim gecesi azaldığı ortaya kondu. Sonuçları dün açıklanan çalışmaya katılan 163 kişiden alınan örnekler incelendi. Araştırmada John McCain’in seçmenleriyle Demokrat rakibi Barack Obama’nın seçmenlerinin testosteron düzeylerinin, oy verme merkezleri kapandığında aynı seviyede olduğu belirlenmişti. Ancak birkaç saat sonra Obama’nın zaferi açıklandığında, McCain’e oy veren erkeklerinin testosteron düzeylerinin düştüğü anlaşılırken, Obama’nın seçmenlerinde ise düzey aynı kaldı.
Sonuçların açıklandığı gece saatlerinde erkeklerde testosteron düzeyinin genellikle azaldığı düşünüldüğünde bu durum Obama seçmenlerinin testosteron seviyesinde bir artış yaşandığı anlamına geliyor. Çalışmanın sonuç raporunda yer alan “Siyasal seçimler bir hüküm sürme yarışıdır. Erkekler hüküm sürecekleri bir yarışı kazandıklarında testosteron düzeyleri artar, yitirdiklerinde ise düşer” değerlendirmesiyle araştırma sonuca bağlandı. (aa)