Kayıp Deniz'i Radikal'de bulun!

Radikal bu hafta aşağıdaki soruya doğru yanıt veren 20 kişiye Özcan Yüksek'in Kayıp Deniz kitabını hediye ediyor

Doğru cevabı veren 1.ci, 10.cu, 20.ci, 30.cu, 40.cı, 50.ci, 60.cı, 70.ci, 80.ci, 90.cı, 100.cü, 200.cü, 300.cü, 400.cü, 500.cü, 600.cü, 700.cü, 800.cü, 900.cü 1000.ci kişiler kazanıyor. Hediye kitaplar Radikal tarafından talihli okurların adreslerine postalanıyor.

 

KAYIP DENİZ
Dünyayı Masallar Kurtaracak

Bana sorarsan ey bahtı güzel okur;
Aşk arayandır!
Çünkü arayan, aşkını bulunca, asıl o zaman , tek olacağını hissedecektir.
Sevgilisine, “Ben senim” diyecektir.
Aşk, biz doğarken yitirilmiş ötekini bulmaktır.
Nerede teki yitirilmiş bir pabuç öyküsünü işitirsen, ona kulak ver; çünkü sana, hiçbir fikri zorla dayatmadan, yalnızca gizemler tülünün ardına sakladığı aşkın sırrını fısıldıyordur.
Hem de en önemli sırrını.
Hakikatçi ve Cinistan’la Binbir Gece Masalları’nın peşine düşen Özcan Yüksek, Kayıp Deniz’le okurları, bizzat masalların içine girmeyi başaran bir kahramanla, Korkut Can’la tanıştırıyor. Kahramanı, varoluşun ve aşkın gizemini çözmek için kıtalar, denizler aşıp, ifritlerin, beden değiştiren hortlakların, ürkütücü canavarların diyarlarından geçerken Kayıp Deniz “yerkürenin gizli belleği” olan masalların özündeki hakikatlere ulaştırıyor bizi.


Kitaptan: “Masal, bilgeliğin en yüksek düşüncesi Korkut Can! Bir varmış bir yokmuş! Şöyle ki! Ne yerde ne gökte hem varlığı hem yokluğu kendi içinde barındırmayan bir şey vardır...”
“Zaman nedir öyleyse peri kızı? Neden yakalanamaz, ele avuca sığmaz ve asla aklımız almaz?”
“İnsanların tahayyülünde, uzay ve zaman birbirinden kopuktur Korkut Can. Bütün kopuklukların, ayrılıkların en büyüğü, işte bu kopukluktur. İnsan hem uzayı tahayyül ediyor, hem zamanı tahayyül ediyor ve zihninde her ikisini ayrı ayrı bölmelerde saklıyor; ama biz perilerin felsefesinde buradaki hem sözü yoktur. Uzay ve zamanın ayrılığına karşıyız biz. Sen de öyle ol! Hiçbir şeyden ayrı düşme!”


Yazar Hakkında:

Özcan Yüksek 1963 yılında Kaçkar’ın eteklerinde doğdu. İstanbul sokaklarında büyüdü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Atlas dergisinin yayın yönetmeni, yazarı ve fotoğrafçısıdır. Son yirmi yılını dünyanın enlem ve boylamlarını arşınlamakla geçiren Yüksek’in Sessizce Dön, Hakikatçi ve Cinistan isimli kitapları da Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştır.