'Kayıp film' listesi daha da kabaracak

'Kayıp film' listesi daha da kabaracak
'Kayıp film' listesi daha da kabaracak
Antrakt sinema gazetesi henüz proje aşamasında olanlar da dahil olmak üzere 400 filmlik bir liste yayımladı. Listede 'Haber alınamayan' başlığı altında 45 yapım yer alırken, söz konusu yüzlerce filmin önemli bir kısmı da bu listeye eklenecek!
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal Hayat ’ın dünkü manşetinde yer alan ‘Kayıp Filmler’ haberi oldukça ses getirdi. Haber, sadece bu yıl Altın Portakal ve Altın Koza’ya başvuran film sayılarına bakarak elliye yakın filmin vizyon ya da festivalde gösterim şansı bulamadan kaybolup gideceğine dikkat çekiyordu. Haftalık Antrakt Sinema Gazetesi’nde yayımlanan bir liste durumun vehametini daha da gözler önüne seriyor.
Antrakt’ın haberine göre, şu anda Türkiye ’de proje, çekim ve laboratuvar aşamasında tam 315 film yer alıyor. Aynı haberde tamamlanmış ve vizyon bekleyen film sayısı ise 40 olarak belirtiliyor. Yani birkaç ay içerisinde 350’den fazla film vizyon şansı arayacak. Bir kısmı ise ulusal ve uluslararası festivallere kabul edilmeyi bekleyecek. ‘Haber alınamayan’ film listesi ise 45 satırdan oluşuyor. Yani önümüzdeki bir-iki yıl içinde 400’e yakın film üretilmiş olacak. Peki, bu iyi bir haber mi? Bu durum seyirci olarak bizi sevindirebilir ama sektör için söylemek biraz zor görünüyor.
Her yıl Türkiye’de ortalama 60-70 civarında film vizyon şansı bulabiliyor. Hem nüfus oranına göre izleyicisi sayısının az olması (Ortalama iki kişiye bir bilet düşüyor; Avrupa ortalaması bir kişiye 2-3 bilet) hem uluslararası dağıtımcıların sinema salonlarıyla olan bağlayıcı sözleşmeleri (her yıl 200’ün üzerinde yabancı film salonlarda gösteriliyor) hem de salon sahiplerinin ‘gişe garantili’ filmleri tercih etmesi nedeniyle bu sayının çok fazla yükselmesi zor görünüyor. Çünkü seyirci sayısında büyük bir artış da öngörmek zor. Geçen yıl 44 milyon bilet satılan sektörde, bu rakam bu yıl 13 Eyül itibariyle 32.5 milyon adet civarında. Geride kalan üç buçuk ayda geçen yılı geride bırakabilir ama bir ‘patlama’ beklenmiyor.
Peki, bu 400 filmin akıbeti ne olacak? Muhtemelen bir-iki yıla yayılan bir süreçte 100-150 tanesi vizyona girme ve seyirciyle buluşabilme şansı yakalayacak. Çok az bir kısmı da ulusal festivallerin çeşitli bölümlerinde kendilerine yer bulup en azından ‘görünür’ hale gelecek. Bu filmlerden şanslı olup vizyona girebilenler, birkaç salonda ve kısa süreli de olsa seyirciyle buluşacak. Çünkü festivalde ödül almak da bir garanti değil. Örneğin Pelin Esmer’in geçen yıl birçok festivalde gösterilen ve ödüller alan son filmi ‘Gözetleme Kulesi’, ancak bir kaç kentte ve sadece 5 salonda gösterim olanağı bulabildi. Film bu ay Fransa’da 13 kentte ve 18 kopya ile vizyonda!
Bu film enflasyonu, yüzlerce filmin gösterildiği, salonların dolup taştığı ‘görkemli’ Yeşilçam günlerini çağrıştırıyor. Ama o görkemin sektörün sağlıklı bir şekilde organize edilememesi; yapım, dağıtım ve gösterim ayaklarının birbiriyle uyumlu hale getirilememesi sonucu nasıl da dağılıp gittiğini biliyoruz. Üstelik şimdi o kadar da ‘görkemli’ değiliz!

HABER ALINAMAYAN FİLMLER!

Antrakt Sinema Gazetesi, 45 filmi de ‘Kaybolanlar, Ertelenenler, Haber Alınmayanlar’ başlığı altında toplamış.
İşte Antrakt’ın çalışmasına göre ‘Haber alınamayan filmler’:

Albatrosun Yolculuğu - Cengiz T. Asaltürk
Ali Hıdır Bir - Volga SorguAna Yurdu - Senem Tüzen
Asimetrik - Alper Giray UrhanoğluAteşe Uçan Kelebekler - Selda Salman Acar
Ayaz - Hakan KurşunAyhan Hanım - Levent Semerci
Barınak - Haluk Can, Hakan KarcıBir Aylak Adam - Özgür Şeyben
Bir Hikâyem Var - Talip KaramahmutoğluBul Beni - Evre Türkel
Çakma Hayat - Kemal KaraDiğer Yol - Oğuz Çiçek
Hadi Baba Gene Yap - Emre Yalgın
Hasat - Kazım TaşkınKomik Bir Aşk Hikâyesi - Cüneyt Yosulçay
Melek Yoksa Şeytan mı? - Erdal Bayraktar, Zaim Güvenç
Mum - Yaşar Bedri ÖzdemirMutlak Adalet - Hüseyin Eleman
Orada - Ezel AkayOyuncu - Serhat Furtuna
Pucca Günlük : K. Aptalın B. RüyasıSaba - Erdal Rahmi Hanay
Saklı Bahçede Aşk - Zeynep ÜstünipekSemi - Refik ÇakarŞiirin Tadı - Savaş Baykal
Takım - Sami GüçlüToprağa Uzanan Eller - Ömer Can
Turquaze - Kadir BalcıUçan Melekler - Fırat Gürsoy
Üç Yol - Faysal SoysalYün Bebek - Ümmiye Koçak

Bu listede yer alan bazı filmleri ayrı parantez açmak gerekti. Örneğin Faik Ahmet Akıncı’nın ‘3 Kadın 3 Kader’ isimli filmi 27 Eylül’ün vizyon programında görünüyor. Veli Kahraman’ın ‘Ana Dilim Nerede’si, Elfe Uluç’un ‘Aziz Ayşe’si ve M. Çağatay Tosun’un ‘Derin Düşünce’si festivallerde gösterilmelerine rağmen vizyon akıbetleri belli değil. Hüseyin Tabak’ın ‘Güzelliğin On Par’Etmez’inin yanı sıra 'Kral Yolu', 'Gitme Baba' ve 'Sarı Siyah' ise kısa bir vizyon macerası yaşayabildi.
Bu listede yer alan Ferit Karahan imzalı ‘Cennetten Kovulmak’ ve Alpgiray M. Uğurlu’nun yönettiği ‘Uvertür’ü Altın Portakal’da ; Atıl İnaç imzalı ‘Daire’yi de Altın Koza’da göreceğiz. Seyfi Teoman’ın aramızdan ayrılmadan önce üzerinde çalıştığı son projesi ‘Evliya’ ve Ahmet Uluçay’ın bitiremediği filmi ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’nun akıbetleri ise henüz belli değil.

VİZYONA GİREN YERLİ FİLM SAYISI

2009 70
2010 66
2011 75
2012 60
2013* 45
* 13 Eylül itibariyle