Kayıp Sarya'nın babası ve nişanlısı tutuklandı

Kayıp Sarya'nın babası ve nişanlısı tutuklandı
Kayıp Sarya'nın babası ve nişanlısı tutuklandı

Sarya dört aydır kayıp.

Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Dört ay önce akrabası olan bir gençle zorla evlendirilirken kına gecesi evden kaçtığı gerekçesiyle bulunup ‘aile meclisi’ kararıyla öldürüldüğü öne sürülen 19 yaşındaki Sarya Çetin olayı ile ilgili önceki akşam yedi kişi tutuklandı.
19 yaşındaki Sarya Çetin Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan iki yıl önce mezun olmuştu. Okulun kız futbol takımında oynuyordu.  Okulunu bitirince  Hakkâri’nin Bağlar Mahallesi’ndeki baba evine döndü. Babası Abdullah Çetin akrabasının oğluyla Sarya’yı evlendirmek istedi. İddiaya göre Sarya Çetin, bu evliliğe karşı çıktı.  Sarya, dört ay önce kına gecesi yapılırken kaçtı. Yakınları onu Yüksekova’da bir tanıdıklarının evinde bularak baba evine getirdi. Sarya evine getirildikten sonra, ortadan kayboldu.
Çetin ailesi birkaç gün sonra polise başvurarak kızlarının kaybolduğu ihbarında bulundu. Hakkâri Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan ‘Öldürülüp Sülük Göleti’ne atıldı’ ihbarı üzerine üç gün boyunca  gölette arama yapıldı. Ama bir sonuca ulaşılamadı. Abdullah Çetin ile üç yakını gözaltına alınıp delil bulunamayınca serbest bırakıldı. Baba Abdullah Çetin,  nişanlısının aralarında bulunduğu yedi şüpheli dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.