Kayısı 'Tepenin Ardı'nın

Kayısı 'Tepenin Ardı'nın
Kayısı 'Tepenin Ardı'nın
Emin Alper'in yönettiği 'Tepenin Ardı', Malatya Film Festivali'nde en iyi film seçildi. Kadın oyuncu ödülü 'Zerre'yle Jale Arıkan'ın oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Film Festivali’ne ‘Tepenin Ardı’ damgasını vurdu. Emin Alper’in yönettiği film, büyük ödül Kristal Kayısı dahil dört ödülle festivalden ayrıldı. Emin Alper’e senaryo, Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Furkan Berk Kiran ve Mehmet Okur’a da ekip halinde erkek oyuncu ödülü kazandıran film, SİYAD ödülünün de sahibi oldu.
Festivalde en iyi yönetmen ödülü ‘Lal Gece ’ filmiyle Reis Çelik’e verilirken kadın oyuncu ödülüne beklendiği üzere ‘Zerre’ filmindeki performansıyla Jale Arıkan değer görüldü. Bu yıl ilk kez görüntü yönetmeni ve kurgu dallarında da ödül verildi. En iyi görüntü yönetmeni ödülü Türkiye ’nin Oscar aday adayı ‘Ateşin Düştüğü Yer’ filmiyle Ercan Yılmaz’a verilirken, kurgu ödülü ‘Zerre’ filmiyle Mesut Ulutaş’ın oldu. Saki Çimen, ‘Ateşin Düştüğü Yer’le en iyi müzik ödülünü aldı. Elif Refiğ’in yönettiği ‘FerahFeza’ ise jüri özel ödülüne değer görüldü.
Festivalin uluslararası yarışma bölümünde ise başrolünde Gael Garcia Bernal’in oynadığı Meksika yapımı ‘No’ en iyi film seçildi. En iyi yönetmen ödülü ‘Düşler Diyarı’ filmiyle Benh Zeitlin’in oldu.
Ulusal kısa film yarışmasında ise ‘Aralık’ en iyi kısa film seçildi. Jüri özel ödülü ‘Dom’a verilirken ‘Kafes’ de mansiyon kazandı.