Kayısı 'Yozgat Blues'u sevdi

Kayısı 'Yozgat Blues'u sevdi
Kayısı 'Yozgat Blues'u sevdi
4. Malatya Film Festivali'nde üç önemli ödül 'Yozgat Blues'a gitti. Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği 'Yozgat Blues', en iyi film, yönetmen SİYAD ödüllerinin sahibi oldu.

Dün gece Malatya Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sona eren 4. Malatya Film Festivali’ne ‘Yozgat Blues’ damgasını vurdu. Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği film, en iyi film ödülünün yanı sıra en iyi yönetmen ve SİYAD ( Sinema Yazarları Derneği) ödülünün de sahibi oldu.
Festivalde öne çıkan bir diğer film Alphan Eşeli’nin yönettiği ‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’ idi. Jüri özel ödülünün yanı sıra Serdar Orçin’e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran ‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’, seyircilerin oylarıyla belirlenen Kemal Sunal Halk Ödülü’nün de sahibi oldu.
Bu yılki Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film seçilen ‘Kusursuzlar’, Malatya’dan tek ödülle döndü. ‘Kusursuzlar’daki performansıyla İpek Türkan Kaynak en iyi kadın oyuncu ödülüne değer görüldü. En iyi senaryo ödülü ‘Saroyan Ülkesi’ filmiyle Lusin Dink’e verildi. Adana Altın Koza’da en iyi film seçilen ‘Gözümün Nuru’na ise Tunç Başaran, Kenan Işık, Sevin Okyay, Canan Tan ve Settar Tanrıöven’den oluşan Malatya jürisinden hiç ödül çıkmadı.
Festivalin uluslararası yarışmasında Gürcistan yapımı ‘Hayatın Baharı’ en iyi film seçilirken ‘Sefertası’ ve ‘Omar’ filmlerine de mansiyon verilmesi kararlaştırıldı.
Ulusal kısa film yarışmasında ise Ömer Günüvar’ın yönettiği ‘Yaşam Merkezi’ en iyi film seçildi.