'Kaynak saçın' asıl kaynakları anlatıyor: Saçlarım belki ünlü birine gider!

'Kaynak saçın' asıl kaynakları anlatıyor: Saçlarım belki ünlü birine gider!
'Kaynak saçın' asıl kaynakları anlatıyor: Saçlarım belki ünlü birine gider!
Rusya, batının 'kaynak saç' ihtiyacını karşılayan en önemli bölge. İngiliz Daily Mail gazetesi saçlarını 20 sterlin gibi düşük ücretlere satan kadınlarla konuştu...

Beyonce, Kim Kardashian ve Victoria Beckham gibi yıldızlar arasında uzun saç modasının yayılmasının akabinde yerkürenin batısındaki kadınlar arasında ‘kaynak’ yaptırarak uzun saçlara sahip olma trendini yarattı. Peki ABD ve İngiltere’deki kuaför salonlarında 300 sterlin (yaklaşık 1200 lira) ile 1200 sterlin (yaklaşık 4900 lira)  arasında fiyatlara yapılan saç kaynağının asıl ‘kaynağı’ neresi? İngiliz The Daily Mail gazetesi, kadınların uzun saçlarının kaynağını Rusya, Özbekistan ve Ukrayna’da buldu. Ülkede farklı yaşlardan sayısız yoksul kadın ve kız çocuğu, para kazanabilmek için uzun saçlarını satıyor. Bu şekilde kazandıkları para ise en fazla 20 sterlin (yaklaşık 80 lira)…
Gazetenin haberine göre 2013 yılında ithal edilen insan saçının değeri 42.8 milyon sterlindi. Bu 80 milyon mil saça eşit. Bu da dünyanın çevresini 3200’den fazla kere sarmak demek… ‘Kuzeyin kadınlarının’ saçları, bu piyasada kuvvetli ve kaliteli olmalarıyla ayrıca renkleriyle büyük değer taşıyor. Saç piyasasında Rus saçı, rakipleri Brezilya, Hindistan ve Çin’den açık ara önde. Herhangi bir kimyasala ya da boya işlemine maruz kalmamış ‘bakire saç’ piyasada kıymeti en yüksek olan saçlar, dolayısıyla sektörün alıcıları tarafından en çok genç kızların ve çocukların saçlarına talep var.
24 yaşındaki model ve düğün fotoğrafçısı Daria Dangilova (üstte) saçlarını Moskova’da satan bir genç kadın. Karşılığında 120 sterlin (yaklaşık 490 lira) kazanmış. Saçları muhtemelen Londra ya da New York’taki bir güzellik salonunda kat kat daha yüksek bir bedel karşılığında bir başka kadının saçına eklenecek… Yine de Daria’nın saçlarından kazandığı para, çaresizce saçlarını 20-30 sterline satan pek çok hemşehrisinden hayli yüksek…
Daria hayatı boyunca uzun saçlara sahip olduğunu ve fiyatı iyice yükseltene kadar da alıcılarla pazarlık ettiğini söylüyor: “Pazarlık 25 sterlin’den başlamıştı. Saçlarım kesilirken biraz ürktüm, ‘Ne yapıyorum ben?’ diye düşündüm, neredeyse ağlayacaktım ama artık geri dönmek için çok geçti. Annem önce şoka girdi ama sonra beni destekledi ve saçlarım kesilirken yanımdaydı.”
Şu anda 24 yaşında olan Valentina (üstteki kare), bundan on sene önce yemek parası için, üç arkadaşıyla birlikte saçlarını kesip sattığında gazetelere haber olmuştu. The Daily Mail’in ulaştığı Valentine bugün evli ve dört çocuk annesi. O zamanlar saçını sadece 1.40 sterlin (5.73 lira) karşılığında satmış: “Hayatımızın en iyi günü değildi. Ailelerimizle sorun yaşıyorduk, evden kaçmak gibi bir aptallık yapmıştık ve şubat soğuğunda şehirde aç bir şekilde dolaşıyorduk. ‘Saç alınır’ ilanını görünce bu şekilde para kazanabileceğimizi düşündük. Saçlarımızı kestirirken korkmuştuk ama açlığımız korkumuzdan üstün gelmişti. Geriye bakınca, o zamanlar aldığımız paranın ne kadar az olduğunu görüyorum tabii… Beni neşelendiren tek şey saçımın İngiltere’ye gideceği söylentisiydi, belki de Victoria Beckham gibi meşhur birinin saçı olacaktı!”

Valentine’in saçını satın alan alıcı Olga ise saçlarını satan kadınların ‘utanç’ hissedebildiğini gözlemlediğini anlatıyor: “Saç satın almak üzere Rusya’yı gezerken çok fazla genç kadınla görüştüm. Saçını satanların dörtte birinin mutsuz olduğunu söyleyebilirim.”
Sibirya’nın batı yakasındaki Bashkortostan’dan bir alıcının verdiği fiyatlar ise şöyle: 70 cm’lik koyu saçın 100 gramı 32 sterlin (yaklaşık 130 lira). Aynı uzunluk ve ağırlıktaki koyu kahve saçı ise 38 sterlin’e (yaklaşık 155 lira) satın alıyor. Açık kahve saçlarda fiyat 45 sterlin (yaklaşık 183 lira).
Bu alıcılar, topladıkları saçları toptancılara ya da Natural Human Hair Company gibi saç işlemcilerine gönderiyor. Natural Human Hair Company’nin 33 yaşındaki patronu Alexander Kalendarev, Özbekistan’daki şirketinde 350 kişinin çalıştığını, işlerin yoğun olduğunu anlatıyor: “İngiltere, Çek Cumhuriyeti, ABD, Kanada, İsviçre, İsveç, Polonya, Almanya, Avustralya, Rusya, Ukrayna, İsrail ve daha bir çok ülkeye satış yapıyoruz. Tıp eğitimi aldım, insan vücuduyla çalışma konusuna hakimim. Saç insan vücudunun, alıp satması kolay ve yasal olan tek parçası. Güzellik ve tıp endüstrisinin yanı sıra dini sebeplerle de sürekli ihtiyaç duyulan bir parça…”

Kalendarev’in verdiği bilgiye göre en pahalı saç, Rusya ve Ukrayna’daki etnik Slav kadınların saçı:  “Slavyanka’ saçın değeri çok yüksek zira bu saça büyük bir talep var. Saç sektörünün altını diyebiliriz. Yüksek kalitesi, yumuşaklığı ve çalışmasının kolay olmasının yanı sıra aynı zamanda nadir bulunduğu için kıymetli bir saç 'Slavyanka'. Ve sadece Ukrayna, orta Rusya ve Sibirya’dan geliyor.”