Kazazede yakınlarına 'Umudu kesin' dendi

Kazazede yakınlarına 'Umudu kesin' dendi
Kazazede yakınlarına 'Umudu kesin' dendi

Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim (solda), enkaz arama çalışmalarıyla ilgili olarak sürekli bilgilendiriliyor. FOTOĞRAF: AP

Uçak kazasının üstünden dört gün geçti, söylenmesi ertelenen gerçek açığa çıktı

PARİS - Dört gün önce Rio de Janeiro-Paris seferini yaparken Atlantik Okyanusu üstünde radardan kaybolan ve önceki gün enkaz parçaları bulunan Air France uçağıyla ilgili bilgi arayışı sürüyor. Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim, okyanus yüzeyinde yakıt bulunması nedeniyle uçakta bir patlamanın ‘ihtimal dışında’ olduğunu söyledi.
Jobim, “Okyanus yüzeyinde yağ ve yakıt bulunması bir ateş veya bir patlamayı olanak dışı kılıyor ama bu yine de hâlâ bir varsayım” dedi. Saldırı olasılığıyla ilgili soruya, ‘şu anda bunu düşündürecek hiçbir işaret bulunmadığı’ yanıtını veren Jobim, ayrıca hiçbir ceset bulunmadığının ve hiçbir canlı işareti görülmediğinin de altını çizdi.
Öte yandan, Fransız gazetesi Le Monde, kayıp uçağın uygun olmayan bir hızda uçtuğunu yazdı. İspanyol El Mundo gazetesinin haberine göreyse uçağın düştüğü bölge yakınlarında Lima-Madrid seferini yapmakta olan İspanyol Air Comet uçağının kaptan pilotu ‘çok parlak beyaz bir ışık’ gördüğünü söyledi. Kaptan pilot kaza bölgesi yakınlarında pazarı pazartesiye bağlayan gece gördükleri hakkında bir rapor hazırlayıp şirket yönetimine verdi, şirket de raporu Air France ve İspanyol Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne iletti. Habere göre, yardımcı pilot da aynı parlak ışığı gördü.

‘İniş yapmadığı çok açık’
Bu arada uçaktaki 59 Brezilyalı kazazedenin aileleri, arama çalışmalarını yakından izlemek için bir dernek kurdu. Ancak Air France’dan uçaktakilerin yakınlarına ‘umut yok’ mesajı verildi.
Yolcu yakınlarına destek olmak için görevlendirilen Guillaume Denoix de Saint-Marc, “Uçağın iniş yapmadığı çok açık, hal böyle olunca yolcuların acil çıkış kayaklarından çıkma ihtimali de ortadan kalkmış oluyor” dedi.
Bazı ülkelerin uçak ve gemilerinden oluşan bir arama ekibi de, Brezilya’nın 1000 kilometre kadar açıklarında enkaz ve karakutuların bulunması için çalışmalara başlamaya hazırlanırken, Brezilya hükümeti yetkilileri arama çalışmalarının 200 kilometrekarelik alanda yoğunlaşacağını söyledi.
Paris’te açıklama yapan askeri yetkili Christophe Prazuck ise enkaz parçalarının görüldüğü söylenen bölgede uçan askeri uçaklardan, henüz Atlas Okyanusu’nun yüzeyinde parça gördükleri yönünde haber alınmadığını açıkladı. Brezilyalı yetkililerin arama yapılan bölgede birçok enzak parçası bulduğunun sorulması üzerine Prazuck, operasyonların koordineli yürütüldüğünü belirterek “Bu da aynı zaman ya da aynı yerde olunmadığı anlamına gelir” dedi. (aa)